Здравословно хранене
Нито една новина не предизвиква такъв смут в женската душа, както новината за бременността.
Започвате да гледате по различен начин на света, на близките хора и разбира се, на себе си.
Изведнъж изникват толкова много въпроси и проблеми... Един от основните е ''Как трябва да се храня сега?''
Има невероятно много информация по темата, но как да намерим златната среда в това разнообразие от мнения, често дори противоположни? На това ще бъдат посветени следващите редове.
Днес за никого не е тайна, че здравето на детето е пряко свързано с диетата, спазвана от майката по време на бременността.
Изследванията, проведени от Харвардската школа по Обществено здраве, показват, че 95% от жените, спазвали адекватна диета по време на бременност са родили здрави деца. А само 8% от жените хранили се неправилно са родили здрави деца, при 65% от тях са се родили недоносени, физиологически незрели или с вродени недостатъци деца!
Други изследвания показали, че храненето на бременната влияе върху развитието на органите на детето, на протичането на бременността, на емоционалното състояние, на протичането на раждането и дори на послеродовия период.
Ако преди бременността здравословното хранене не е било част от вашия живот, сега на първо място трябва да решите, дали да приемете предизвикателството или да оставите нещата, както са били. Но ако обмислите резултатите от допълнителните усилия, а именно по-големите шансове детето да е в добро здраве, раждането да мине леко и без усложнения, а вие бързо да възвърнете силите си - е, тогава може да се съгласите, че предизвикателството си струва да се приеме.
И така, да видим какви са основните принципи на здравословното хранене
1. ''Диета на най-добрия шанс''
Храната, която ядем е строителен материал за нашето бебе.
В строителството от качеството на тухлите пряко зависи дълготрайността на сградата. В човешкия организъм от качеството на храненето зависи здравето на детето и състоянието на неговата майка.
Изводи:
* Бременната жена трябва да консумира само качествени, екологично чисти, натурални продукти, пълноценни по съдържание на витамини и минерални вещества.
* Естественост - преди всичко.
Предпочитайте сурови храни, живи, природни. Храните на индустриалната промишленост са изкуствени. Шепа пшеничени зърна ще ви даде несравнимо повече жизнена енергия от блокче разкошен шоколад
* При приготвяне на храната трябва да се спазва правилото на щадящата топлинна обработка (варене на пара, запарване в термос, задушаване в плътно затворен съд на слаб огън, печене на фурна).
* Изключване от менюто на консерви и всякакви продукти, съдържащи консерванти.
Храната трябва да е максимално разнообразна. В менюто на бъдещата майка трябва да са включени продукти от всички групи.
Например, при изучаване на причините, поради които животните отказвали да хранят своето потомство, станало ясно, че при майката има рязък дефицит на манган. Този елемент още е наричан ''елемент на майчината любов''... А недостатъка на цинк по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане.
Краткият списък на продуктите, необходими на бременната жена изглежда така:
* Млечнокисели продукти: сирене, извара, кисело мляко. Добре би било да ограничите кашкавала и маслото, които увеличават теглото.
* Зърнени храни (особено жито и овес) - най-пълноценният комплекс от микроелементи
* Плодове и зеленчуци - колкото по-разнообразни, толкова по-добре (при склонност за увеличаване на тегло да се ограничат банани и орехи)
* Сушени плодове - стафиди, сушени кайсии, сини сливи, смокини и особено - фурми
* Растително масло (предимно - олио), не по-малко от 2-3 супени лъжици на ден
* Риба и морски продукти
Повече подробности за това какво трябва да се яде и какво не си струва ще обсъдим в ''Основи на здравословното хранене по време на бременност (Част 2)''
Сега общите правила:
2. Витаминните препарати са необходими за бременната жена
За съжаление дори и пълноценното хранене не осигурява напълно всички потребности на бременната и нейното бъдещо бебе. Това е свързано тясно с екологията. Но трябва и да се припомни, че предозирането на витамини и микроелементи, особено в първия триместър на бременността е по-опасно от техния недостиг. Ето защо всички витаминни препарати трябва да се назначават от лекар.
От друга страна, противниците на допълнителния прием на витамини заявяват, че не е известно какви витамини и в какво количество са необходими точно на вас. Стандартната доза може да доведе до предозиране на едни и до недостиг на други витамини и микроелементи конкретно за вашия организъм. Освен това, оцветителите, влизащи в състава на всеки витаминен препарат могат да са силно алергенни...
Така че, решавайте сами... Но помнете, че за вашето бебе е много важно да получава всички необходими витамини и микроелементи.
Например, недостатъка на фолиева киселина в началото на бременността може да доведе до уродства на плода. Ето защо много важен е приема на поливитамини и преди зачеването... При недостиг на йод в организма на възрастния човек възникват заболявания на щитовидната жлеза, а бебето е застрашено от слабоумие...
Още от "Хранене през бременността (6)"
Как бременната жена да се справи с киселинитеНека да разгледаме защо по време на бременността се появяват киселини и какви техники ще помогнат да се справим с тях без да навредим на детето. ...още |
Кои храни крият опасност за бременната жена?Изглежда, че само да се обърнете и ще чуете как някой съветва бременна жена какво да яде, кое е вредно, и кое не. В случая е важно, обаче и начина на ...още |
Може ли да хапваме грозде по време на бременност?Нека да разгледаме свойствата на гроздето и дали може да го консумираме по време на бременността. ...още |
Хранене след ражданетоПо неизвестна причина, нито един режим не е ефикасен, преди да дойде първата менструация след раждането ...още |