Как се отглежда японската гъба шийтаке в България?



Как се отглежда японската гъба шийтаке в България?

Кунка Петкова е собственик на една от големите български фирми, които произвеждат японската гъба у нас. Според нея условията в България са много благоприятни за отглеждане на шийтаке, която има над 3000 годишна история на отглеждане в Япония. Преди 600 години е използвана профилактично от династията Мин и придворните на Императора преди есенно-зимния сезон, затова се нарича още гъба Император. Тя е  сред най-силните имуностимуланти и едновременно с това свръх богат на хранителни ресурси продукт, разказа тя пред БНР.

Семейството на Кунка Петкова започва свой бизнес край Карлово. Използват традиционна японска технология, при която шийтаки се култивира върху дъбови трупи. Това гарантира високото съдържание на полезни съставки.  Изборът на подходяща дървесина е първата стъпка и основната предпоставка за успешното култивиране на гъбите шийтaкe. Втората и може би най-важната обаче, е снабдяването с качествен мицел.

Отворите в пъновете се правят по определена схема с уред, специализиран за целта. С него се извършва заразяването с мицел, след което отворите се покриват с тапи, за да се запази влажността и да се предотврати появата на странична микрофлора.

Гъбата Шийтаке е готова да плододава след продължително хладно и влажно време, което може да се осъществи и в оранжерии.

Всичко при този метод се прави ръчно и трупите се преместват четири пъти, докато гъбата стане готова за консумация.  Гъбата обаче е търсена на пазара, особено в чужбина. Затова  Кунка Петкова разпространява своя бизнес-модел сред много млади семейства от цялата страна.

Технологията е особено подходяща в горски райони, богати на отпадна широколистна дървесина и с по-влажен климат. Има и подкрепата на министерството на земеделието да осигурява необходимата дървесина, каза за Радио Варна  Кунка Петкова. Заедно със съпруга си Стоян Асенов били 10 години военнослужещи. Взели много от казармата – дисциплина, упоритост и стремеж да преодоляват трудностите. Докато били на обучение в армията, често оставяли децата при родителите си за по цели седмици. Създали семейния бизнес и днес порасналите вече малчугани също са част от него.

Докато не произведохме първите си гъбки, не бяхме опитвали шийтаки.  Необходимо е около 1 година, докато дръвчетата дадат първите гъби. През това време има много грижи за това дърво. Няколко пъти се потапя в големи вани с вода, след това се реди по определен начин, за да бъде лесно за бране.

На какво дърво се отглежда? На церова дървесина. Тя не е много здрава и затова се изнася, предимно в Гърция. Имаме обаче подкрепата на Министерството на земеделието горските стопанства да ни осигуряват необходимия материал. При нашето производство тя трябва да бъде подбрана - с определена сърцевина, дебелина, кората да не е наранена....

Тази гъба се отглежда в Азия от хилядолетия. Едва сега японците започнаха да изкарват технологията навън, защото там има радиация....В Европа има бутикови количества шийтаки, има малки фермички, които са наистина много малки...

А климатът в България е много подходящ за това. „Имаме ресурсите България да стане най-големия производител в Европа. Имаме подкрепата на Министерството на земеделието, членуваме в Българска асоциация на производителите на дървесни екзотични гъби”, заяви още бизнес дамата.

Как се отглежда? В оранжерии с висок клас с двоен полиетилен и засенчваща мрежа.

За да се получи най-доброто качеството на гъбата, тя трябва да расте бавно. През лятото охлаждаме помещенията. От един кубик дървесина се получава между 12 и 18 килограма. Но всичко зависи от производството.



Всички статии в "Прочетено за Вас ..."

Всички статии в "Полезно (55)"







Още от "Полезно (55)"


Защо оризът трябва да се измие добре, преди да се свари и други полезни съвети

Как японците остават слаби? Ами, мият ориза. Плакнат го, докато водата се избистри и изчисти не само нишестето, но и от някои токсични вещества като а ...още

Няма ден в който някой да не влети в клиниката с бездомен домашен любимец

Името на д-р Капашиков се свързва с неговия професионализъм, а в последните месеци със случая Трошко - пловдивското коте, хвърлено безмилостно от висо ...още

Как да излекуваме раните на душата си?

Защо се наричат рани на душата? Защото душата е изтощена, когато се отдалечава от своя план за живота и не може да го следва. Точно това се случва, ко ...още

Агресията в семейството: измерения и възможни противодействия

Агресията в семейството придобива особена значимост през последните десетилетия и се превръща в един от основните проблеми на съвременността, от които ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сода Бикарбонат - без алуминий Сода Бикарбонат - без алуминий

Безопасна добавка в храната! Не съдържа глутен! Содата без съдържание на алуминий има редица благоприятни ефекти за здравето....


Цена: 4.00 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email