Какво е Йога Нидра?
„Вътрешният лечител“ (издателство”Колибри”) е книга за изкачването по стръмнината – за пътя към себепознанието; за наученото и изживяното в продължение на десетгодишна всекидневна йога практика. Тази книга търси отговори на въпроса как можем да си възвърнем силата и радостта от живота чрез необятната енергия на вселената; как да намерим лек срещу тихото отчаяние, объркващата масова липса на любов, страха, неудовлетворението и безпокойството, които са обхванали съвремието ни. Но когато си спомним отдавна загубеното знание за нашия вътрешен лечител, всичко в нас, подобно на пролет, започва да се събужда отново.
„Всяко самосъжаление е доброволен отказ от бъдеще: отказ от това сам да използваш своята енергия за да строиш сам живота си. Това, че досега е било трудно, не е причина за оплакване, а за удовлетворение, че си устоял на трудността и си още жив, и си силен. Това, че утре може да е трудно, не е повод за самосъжаление, а за концентрация, за вътрешно събиране на силите за да успееш да преодолееш и следващото изпитание. Всяка измината без хленч височина ни прави по-високи; всяко препятствие носи заряд от сила за преминаване на следващите препятствия. Най-хубаво, най-свободно, най-ведро се диша, когато изкачиш височината. Сам.“, казва Любомир Розенщайн.
Любомир Розенщайн е бивш журналист и изследва в продължение на повече от 20 години западните и източните подходи към вътрешния свят на човека и използва езика като инструмент за окуражаване, мотивиране и промяна. Сред неговите учители са съоснователят на НЛП Ричард Бендлър и световноизвестният хипнотизатор Пол Маккена. През 1996–97 г. Любомир Розенщайн води първите семинари по НЛП в България. Основател е на Радиото и Общността за личностно развитие ChangeWire – www.changewire.info. В тази уникална и вдъхновяваща книга той не само описва своето пътешествие към вътрешната свобода, но и помага на читателя да овладее съзнателно собствената си реалност и да поеме по нови, полезни, вълнуващи посоки в живота си.
Откъс от книгата „Вътрешният лечител”
Само когато успяваме да запазим вътрешното си равновесие, можем да продължаваме да управляваме сами живота си – в една все по-непредсказуема и несигурна външна среда. Когато усещането, че нещо в света не е наред, и страхът за бъдещето обземат все повече хора, темата за това как да се освободим от тревогата, стреса и нервното напрежение става все по-важна. Йога Нидра е най-универсалната, лека, приложима за всеки йога практика за XXI век и води към спокойствие и душевен мир.
Пътешествие на границата на заспиването
Йога днес е широко достъпна и в същото време трудно достижима. В свърхизобилието от информация, в което сме потопени, става все по-трудно да задържим внима¬нието си към нещо определено за по-дълго време и да постоянстваме в постигането на далечна цел. Искаме всичко да се случва веднага, ако е възможно – в рамките на 10 минути, след това бързо губим интерес. Мнозина са обхванати от ентусиазъм, когато започват с поредния курс, семинар или йога практика, за да го заменят бързо със следващото най-ново предложение – разочаровани, че и този път не се е случило чудото.
Ние не си даваме сметка във всекидневието, че коли¬чеството информация в подсъзнанието на човек в наше време е огромно, хиляди и хиляди пъти по-голямо дори от това на човека само преди 50 години. Това не е само по себе си лошо – информацията е енергия, ако тя бъде насочена разумно, с нея може да бъде постигнато много. Но ако движението ѝ бъде оставено изцяло на хаоса, оп¬ределяно от случайно запаметени и усвоени някога ука¬зания, навици, модели, родителски съвети и заповеди, от пропагандата или рекламата, резултатите ще бъдат също така хаотични, неспокойни и възможно тревожни и вредни.
Без контрол върху вътрешните си процеси, върху мисленето си, се отдалечаваш от себе си и се превръ-щаш в автомат, който механично пропилява ресурсите си за живот, времето си и онова, за което си тук.
В йога Нидра първата стъпка е постепенно да спреш неосъзнавания приток на сетивна информация отвън, който автоматично подбужда в подсъзнанието начина, по който се чувстваме в момента – психичните ни състояния, – и определя мислите и поведението ни.
В началото достатъчно е да имаш записа с програмата и място, където да легнеш на спокойствие. Истински трудното е да започнеш да се занимаваш с йога Нидра и да не заспиш по време на заниманието. Всъщност трудността е да задържиш вниманието си върху онова, което искаш да постигнеш от себе си. Времето, в което живеем, предлага много възможности за разсейване и бягство. За нетренирания ум постоянството е равно¬ силно на истинско изпитание.
Йога Нидра не е сън, а работа със сънищата на будния делник на границата на заспиването.
Свами Сатянанда предугажда бъдещото развитие на западната цивилизация, когато създава тази техника. В морето от информация, която го залива отвсякъде, човекът на XXI век се нуждае от остров, където може да остане защитен от вълните, макар и за малко време, но всеки ден. Отвоюваш ли за себе си това убежище, ще имаш сигурен пристан. Там ще можеш да планираш следващото си пътешествие в дълбоки води. Ще можеш да сверяваш картата си с видяното из път, с преживя¬ното, с чутото от разказите на други пътешественици. Приливите, изпитанията, бурите няма да те плашат, объркват, отказват, защото ще знаеш, че винаги има къде да се върнеш и да си поемеш дъх, преди да про¬дължиш напред. И сам ще искаш да продължаваш на¬пред – вместо да се опитваш да се скриеш и някак си да оцелееш.
Затова започни пътешествието си с йога Нидра. Отдели един час сутрин, нагласи часовника за час по-рано и бъди твърд и последователен в решението си. Както не би си позволил да изпуснеш самолета за важно пътуване, което си подготвял от месеци и за което имаш билет, не пропускай часа си за йога Нидра, каквото и друго да съдържа програмата за започващия ден.
Не след дълго ще откриеш, че сънят не ти липсва, а напротив – упражняването на йога Нидра всяка сутрин ти дава повече сили и повече увереност, че този ден ще бъде не ден на случайното лутане, а такъв, какъвто би искал да бъде в мечтите ти.
Решението дава посока на подсъзнанието
Йога Нидра е техника на Свами Сатянанда за работа с подсъзнанието. Целта на йога Нидра е не само дълбока релаксация, но в състояние подобно на сън да се рабо¬ти със складираната в подсъзнанието информация, да се преодолеят автоматични модели на мислене, които пречат във всекидневието, и дори отвъд това...
В този смисъл йога Нидра НЕ Е една от безбройните леки техники да станеш милионер и да получиш желания мъж, докато удобно си спиш.
Нидра следва строго традицията на йога и ако ня¬маш изгарящо вътрешно желание да постигнеш себе си, дори с цената на жертви и лишения, не се полъгвай, че йога Нидра е за теб.
Вярно е, че изходното положение в йога Нидра е дълбока релаксация и че това е приятно и отпускащо в делника. Вярно е, че дълбокото отпускане е необходимост за всеки в днешно време. Ако използвате про¬грамите по йога Нидра за отпускане, в това няма нищо лошо, но това още не е йога Нидра.
Йога Нидра е път към една цел – и посоката се формулира в Санкалпа.
В традицията на йога тази дума е свързана с на¬мерението за постигане на духовна цел, която е от полза за всички. Решението е основата на занима¬нието с йога Нидра, защото е послание, отправено директно към подсъзнанието. То е команда за посо¬ката и често може да означава смяна на посоката в живота.
Аз ще пробудя своя духовен потенциал.
Аз ще бъда положителната сила за развитието на другите.
Аз ще бъда успешен във всичко, което предприемам.
Аз ще бъда по-осъзнат и резултатен.
Аз ще постигна съвършено здраве.
Това са решения, които дава като пример Свами Сатянанда.
А какво е твоето решение? Помисли ли вече за това?
Свами Сатянанда пише да не се бърза при формулирането на това решение – веднъж взето, то не бива да се променя. Необходимо е време и практика, докато това решение пусне корени в подсъзнанието и започне да дава плодове.
Когато Санкалпа – решението ти е готово, напиши го на лист хартия и го дръж до леглото си една-две седмици. Чети го винаги сутрин и вечер, нека това са последните думи, с които заспиваш и първите, с които се събуждаш.
Тогава, когато мисленето е най-тихо, питай сърцето си – това ли е твоята посока?
Още от "Полезно (55)"
Защо оризът трябва да се измие добре, преди да се свари и други полезни съветиКак японците остават слаби? Ами, мият ориза. Плакнат го, докато водата се избистри и изчисти не само нишестето, но и от някои токсични вещества като а ...още |
Няма ден в който някой да не влети в клиниката с бездомен домашен любимецИмето на д-р Капашиков се свързва с неговия професионализъм, а в последните месеци със случая Трошко - пловдивското коте, хвърлено безмилостно от висо ...още |
Как да излекуваме раните на душата си?Защо се наричат рани на душата? Защото душата е изтощена, когато се отдалечава от своя план за живота и не може да го следва. Точно това се случва, ко ...още |
Агресията в семейството: измерения и възможни противодействияАгресията в семейството придобива особена значимост през последните десетилетия и се превръща в един от основните проблеми на съвременността, от които ...още |