Кой трябва да командва вкъши?



Кой трябва да командва вкъши?Защо в семейството се борим за надмощие? Кога и как разбираме дали сме били добри родители? Отговорите на тези и други въпроси коментираме с психоложката на "Здравница" доц. Маргарита Бакрачева.

- Доц. Бакрачева, кой трябва да командва вкъщи - мама, татко или детето?
Това е  много сладък въпрос, на който няма еднозначен отговор. Общоизвестно е, че всеки се стреми да наложи своята воля и желания. В много случаи това остава скрито под повърхността – напр. често срещаните и използвани от дамите и децата манипулативни стратегии на „слабия“, който има нужда да се съобразяват с него.  Този процес е напълно закономерен – всеки иска  да се чувства обичан и в центъра на внимание и в много случаи, ако сме честни, се грижим за близките си именно, за да получим като награда признанието им.

- Защо се борим с другия родител за надмощие при отглеждане на детето?

В хармоничните семейства не съществува противоборство. Винаги съществуват разминавания и няма пълно съвпадение във възпитателните подходи на двамата,  но  заради доброто на детето се правят компромиси с личните предпочитания с цел посланията да бъдат единни. Когато съществува противопоставяне, родителите да не забравят, че това е пагубно за детето. По този начин те формират в него нагласата да  се ориентира към всеки един от тях с цел да извлече максимална полза. Това, което е по-лошо обаче, е липсата на рамка, която е наистина необходима за правилното самоопределяне на растящото дете.

- Кои са най-честите грешки, които правим като родители?

Грешките не са винаги лоши или опасни. Изследване, което скоро проведохме в департамента по психология на БАН разкрива, че в ретроспективен план  хората в зрелостта си оценяват родителите си предимно по положителен начин  като най-ценни за тях са били подкрепата и любовта, които са получавали в семейството. Прекомерният контрол или други  негативни явления, в повечето случаи се забравят с времето. Това, което е може да бъде компенсирано, е неглижиращо, пренебрегващо родителство. То оставя у детето усещане, че светът е враждебен и няма да срещне подкрепа , топлина и разбиране, а това се отразява на цялостното му развитие.

- Кои моменти от възпитанието нанасят повече вреди, отколкото помагат?
Аз ще посоча обратното, тези, които помагат. Основно е  принципът  на дистанция, посочен с поговорката „Детето се гали само, когато спи“. Не е необходимо да бъдем железни или винаги прави – детето не очаква от родителя да бъде свръхгерой. Напротив, то получава много важна информация за живота, виждайки как родителите му се справят с трудностите, и въпреки това продължават напред.

- Какво да разбираме под демократично родителство?
О, демократичното родителство е нещо единствено положително, стига да не се разбира и да не допуска като свободия. Това означава приемане и зачитане на мнението на детето, но не съобразяване и изпълняване на  желанията му на всяка цена. Позицията „Разбирам, че не ти се учи ( искаш да излезеш довечера и че ми се сърдиш, че не съм съгласен, но това е необходимост“).   Ясните и обоснованите правила и изисквания се приемат въпреки, че децата роптаят и недоволстват , но те не нарушават чувството им за лично достойнство, което е най-важно.

- Късно ли е, когато кажем - "скъпа/и/,провалих децата"..

Това е  доста крайно и тъжно заключение, което се надявам да не се случва. За провала на децата няма как да бъде виновен само единият родител, без пасивното участие на другия. И все пак и една позитивна нотка – никога не е късно една грешка да бъде поправена.

- Какво значи да не сме били добри родители?

Надали съществува човек, който да не е обвинявал родителите си за нещо. Това не значи, че ги отхвърля. Родителите носят огромна отговорност за възпитанието на децата си, но не са единствения фактор за пълноценното развитие на личността – влияние има средата, както и личностните особености на детето.

 -А да позволим ли на малчугана да ни нарича по малко име, каквато практика има все още  в редица семейства в София?
Това е въпрос на личен избор и предпочитание на самия родител.  Това, което  възприема детето при липсата на думата „мамо“, може да се компенсира по друг начин. Важна е цялостната атмосфера в семейството. Ако обръщането по малко име не размива съвсем границите и авторитета на родителя, превръщайки го в приятел или напротив – не създава прекомерна дистанция, нещата са наред.  Ако една майка обаче се притеснява от обръщението по име, то няма проблем да поиска нейното дете да я нарича мамо.

Съвет на Здравница

виж повече за доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница

прочети още „Трудното дете” не е диагноза - искрен разговор с доц. Маргарита Бакрачева

прочети още Какво му е на детето - кибритлия нрав или хиперактивно?





Всички статии в "За детето и неговите родители"

Всички статии в "Възпитание и съвети (44)"







Още от "Възпитание и съвети (44)"


Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?

Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още

Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валериан

Полезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още

Да оцелееш като родител 2 - съвети за родители

Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още

Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?

Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сироп от черен бъз - без захар Сироп от черен бъз - без захар

Сиропът от черен бъз на Здравница е натурален продукт, произведен в България, по домашна рецепта. Не съдържа захар! Подходящ е и за диабетици....


Цена: 6.50 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email