Оризът



ОРИЗЪТ

 

Оризът е една от най-старите култивирани зърнени култури. Смята се, че е култивиран  за пръв път в Китай преди повече от шест хилядолетия. Първоизточникът е сорт див ориз, който свободно вирее по тези земи и в наши дни.
Днес оризът се нарежда веднага след пшеницата по количество на световната консумация на зърнени храни. Основен източник е на калории за половината от човешкото население, концентрирано главно в Азия. Именно това е континентът, където се намира световното производство на ориз (94%). Най-големите производители на ориз на държавно ниво са Китай, Индия, Индонезия, Бангладеш и Тайланд.
Най-широко се срещат два основни вида: бял ориз, оригинален за Азия и "африкански" ориз, родом от Африка. Двата вида имат общо над 8000 вид разновидности. Това включва разликите в размера на зърната - късозърнест, дългозърнест и т.н. Дивият ориз е отделен вид.
Оризовото зърно е опаковано в неядлива обвивка, която се маха посредством различни методи на валцоване и смилане. Под нея има няколко други покривни пласта. Във по-външните пластове са разположени повечето от витамините и минералите, съдържащи се в оризовото зърно. Има множество различни методи за премахване на външните обвивки на оризовото зърно. Според степента на "шлифоване" на оризовото зърно има множество типове ориз.

Кафяв ориз или целозърнест ориз - единственото, което се премахва е неядливата люспа около оризовото зърно. Това е най-богатата на нутриенти форма на ориза. Има кафяв цвят и може да има лек зелен оттенък. Кафявият ориз има силен натурален аромат. Време за варене 45 минути;
Кафяв напарен (бланширан) ориз - накисва се преди изсушаването в разтвор и се напарва. Този процес премества нутриентите в сърцевината на зърната. Така оризът губи по-малка част от минералите и витамините си в процеса на варене. Време за варене 25 минути;
 - смъкването на пластове премахва значителна част от минералите и витамините му, както и оризовия зародиш. Време за приготвяне 15 минути;
Бял напарен (бланширан) ориз - обработва се по същия начин като кафявия напарен ориз. За разлика от него обаче, белият напарен ориз не включва оризовия зародиш и е по-беден на витамини. Напареният ориз е леко жълтеникав на цвят в сурово състояние, но след сваряване добива бял цвят; Време за варене 10-15 минути;
Бял полиран ориз - полираният ориз преминава през многократна обработка от ситни полиращи четчици, което го прави силно осакатен откъм нутриенти. Има висок гликемичен индекс и се смила много бързо. Време за приготвяне 10 мин.
Бързо сваряващ се бял ориз или известен още като 5 минутен ориз (бял/кафяв) - вари се преди да се изсуши. В този си процес губи повечето от витамините и минералите си. По-беден е на нутриенти дори от белия полиран ориз.
Див ориз - най–скъпият сорт. Той е
  тъмно кафяв или черен. Расте в района на големите североамерикански езера. Съдържа безброй витамини.Не повишава кръвната захар след употреба и това го прави незаменим при диети за отслабване.Не бива да се обърква с така нареченият „тъмен ориз”, чийто кафяв цвят се дължи на това , че при олющването му е отстранена само горната обвивка.Приготвянето му отнема 20мин в съотношение 1:3.На нашия пазар го има под името „Императорски ориз”.Има много приятен аромат на кестени.

Ето и няколко предложения за рецепти с див ориз. Така приготвен дивият ориз може да бъде използван за салата или гарнитура към задушена или печена пилешка пържола , риба ,печено сирене или кашкавал.

Див ориз със зеленчуци

Продукти:
1 ч.ч.див ориз
2 домата- хубаво узрели.Нарязани на кубчета.Могат да се заменят с една чаша хубав доматен сок.
1 чушка нарязана на ивици
2-3 скилидки счукан чесън
2-3 пресни печурки нарязани
Оцет
1 ч.л. зехтин
Пресен босилек или магданоз
Сол на вкус

Сложете да заврят 2ч.ч.вода с 1 ч.л.морска сол.Измийте хубаво 1 ч.ч.Див ориз и го прибавете към врящата вода.Намалете котлона.За да се свари хубаво ,Дивият ориз трябва да ври 20мин.След това изплакнете със студена вода.
В купа разбъркайте нарязаните зеленчуци и чесъна .Прибавете сварения Див ориз,оцета и зехтина.разбъркайте хубаво и поръсете с нарязан магданоз или пресен босилек

Салата с Див ориз

Продукти:
1ч.ч див ориз
3 бр.кисели краставички
Един стрък праз лук-бялата част
Черен пипер
Оцет
Сол
Зехтин

Сварете
  Дивия ориз -20мин.във вряща вода с 1ч.л.сол.Измийте го ,след като се свари.Прибавете нарязаните на кубчета кисели краставички ,праз лук.Овкусете със черен пипер,зехтин ,малко сол и оцет ,ако обичате да е по-кисело.Можете да поръсите с настърган кашкавал или пармезан.
 
Да ви е сладко!

 


 





Всички статии в "Резонансът на моето тяло"

Всички статии в "Хранене за здраве"







Още от "Хранене за здраве"


Пектинът – здравословната храна

Пектинът спада към групата на разтворимите хранителни влакнини и притежава изразена способност да свързва водата и да образува високо вискозни разтвор ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от черен кимион - капсули Масло от черен кимион - капсули

Маслото от черен кимион на Здравница е мощен и доказан имуностимулатор, аналгетик, диуретик и др. Действа благоприятно на цялото тяло....


Цена: 15.90 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email