17 мита за кръводаряването, които трябва да знаем
Кампанията „Благо Даря“ продължава и на 29, 30 и 31 март от 11 до 16 ч. в Сити център- София.
Мит 1: Чрез кръводаряване има риск от инфекции и дори заразяване със СПИН.
Факт: Погрешно. При кръводаряване не може да се заразите с каквито и да било болести. Всички игли и инструменти за провеждане на манипулацията са стерилни и еднократни.
Мит 2: Кръводаряването е болезнена процедура.
Факт: Погрешно. Даряването на кръв не е болезнено. Ще усетите само убождането от иглата, което е неизбежно.
Мит 3: Не може да се дарява кръв често.
Факт: Неточно. Здравият мъж може да дарява кръв до пет пъти, а жената до четири пъти годишно с разстояние от поне 60 дни между всяко кръводаряване.
Мит 4: Един човек може да дари, колкото кръв е нужно за лечението на негов близък.
Факт: Погрешно. Един човек може да дари 450 мл кръв веднъж на 2 месеца. За една операция на сърце са нужни поне 3-4 банки кръв от по 450 мл.
Мит 5: Кръводаряването ще отслаби имунитета ми; ще повлияе на кръвното налягане; ще понижи кръвната захар; ще понижи общото ми здравословно състояние.
Факт: Погрешно. Имунитетът на организма не може да бъде засегнат при даряване на кръв. Трябва да сте здрави, за да дарите кръв, да не приемате инсулин и други препарати.
Мит 6: Кръводаряването отнема много време.
Факт: Погрешно. Цялата процедура - от момента на регистрацията до вземането на кръв отнема 30-40 минути. Като по-голямата част от времето е за попълване на медицинската документация. Самото кръводаряване отнема не повече от 10-12 минути.
Мит 7: Пенсионерите не могат да даряват кръв.
Факт: И да, и не. Човек над 65 години не може да дарява кръв.
Мит 8: Не може да дарите кръв преди да сте се нахранили.
Факт: Вярно. Трябва да сте се хапнали добре най-малко 4 часа преди кръводаряване.
Мит 9: След кръводаряване ще се чувствате отпаднали.
Факт: Неточно. Много хора смятат, че след кръводаряване ще се почувстват отпаднали. Това не отговаря на истината. Този усещане се базира на факта, че след кръводаряване обема на течности в организма се възстановява за ден, а цялото възстановяване отнема около 3-4 седмици.
Мит 10: След кръводаряване, задължително трябва да си вземете ден почивка.
Факт: Неточно. След кръводаряване наистина ще ви дадат бележка, с която може да извините отсъствието си от работа за деня, както и за следващия. Макар че след кръводаряване може да се върнете веднага към своя ежедневен ритъм, най-добре е да се спазват следните правила:
• Пийте поне 10-12 чаши вода, вкл. сокове в рамките на 24 часа след кръводаряване.
• Избягвайте излагането на слънце.
• Не шофирайте в следващите 2-3 часа.
• Не пушете поне 2 часа след вземането на кръв. То така или иначе не е полезно за вашето здраве.
• Не пийте алкохол в следващите 24 часа.
Мит 11: Не може да бъдете донор на кръв, ако предния ден сте вземали медикаменти.
Факт: Вярно. Дори да сте взели само аспирин, не е препоръчително да дарявате кръв. Това може да навреди на самите вас.
Мит 12: Диабетиците не могат да са дарители на кръв.
Факт: Вярно. Да, диабетици не е желателно да даряват кръв без значение от вида на диабета и медикаментите, които приемат.
Мит 13: Бременна жена (или кърмачка) не може да дари кръв.
Факт: Вярно. Нито един лекар не би разрешил на бременна жена (или кърмачка) да стане кръводарител. Родилката може да дари кръв най-рано 6 месеца след естествено раждане.
Мит 14: Може да дарите кръв, ако сте консумирали алкохол предния ден.
Факт: Погрешно. Не е препоръчително да се консумират алкохол ден преди даряване на кръв.
Мит 15: Пушачите не могат да даряват кръв.
Факт: Погрешно. Пушачите могат да са кръводарители, но е добре да се въздържат от пушене един час преди и два след даряването. Това е за тяхно добро.
Мит 16: Редовното кръводаряване може да доведе до затлъстяване.
Факт: Погрешно. Даряването на кръв не влияе на телесното тегло.
Мит 17: Вегетарианците не могат да бъдат кръводарители .
Факт: Погрешно. Приемането на постна храна не пречи на акта на кръводаряване. Напротив. Дарената кръв има по-ниско съдържание на холестерол. Вегетарианството не застрашава и кръводарителя. Преди това се правят лабораторни изследвания за да се установи здравословното състояние и ако показателите не са в норма, кръводаряване не се разрешава.
Още от "Кръводаряване (11)"
От кои кръвни групи може да получаваме кръв?Често се питаме, от кои кръвни групи може да получаваме кръв? Може би тази информация ще е полезна! ...още |
Наредба № 12 от 3.05.1995 гНаредба № 12 от 3.05.1995 г. за медицинско освидетелстване и изследване на кръводарителите и контрол на взетата кръв и кръвни съставки ...още |
Ничий ЖИВОТ не е стока за продан!Пак се занимавам да ровя из нета по темата кръводаряване. Интересно ми е какво се случва от гледна точка на дарителите, какво се случва, когато се нал ...още |
50 Факта за кръвта и кръводаряванетоНякой се нужда от кръв на всеки две секунди. Около 1 на 7 души влязли в болница се нуждаят от кръв. Около 470 мл кръв могат да спасят до три живота ...още |