В безопасност ли е детето ви в интернет?
Повечето рискове могат да бъдат избегнати, като се спазват няколко прости правила, които насърчават отговорното поведение, пише британската журналистка Памела Уитби в новата си книга.
Освен като семеен наръчник , изданието съдържа и речник с най-използваните термини в онлайн пространството.
Най-необходимите условия за онлайн безопасност
- Пази личните си данни неприкосновени – никога не давай адреса на електронната си поща, физическия си адрес или телефонния си номер на някого, на когото не вярваш напълно.
- Никога не споделяй пароли, дори и с най-близките си приятели.
- Редовно сменяй паролите си.
- Използвай различни пароли за всяка услуга, която ползваш, и ги съхранявай на сигурно място.
- Знай, че не всеки, с когото се запознаваш в интернет, е такъв, за какъвто се представя. Има хора, които се правят на по-стари или по-млади. отколкото са. Някои може да твърдят, че са знаменитости, а да не са.
- Помни, че трябва да се отписваш, след като си използвал някакво устройство.
- Не публикувай в интернет свои провокативни снимки и се съветвай с другите, преди да публикуваш тяхна снимка – ако баба ти не бива да чете или да вижда това, вероятно е най-добре да си остане само за теб.
- Не използвай нелегални сайтове за споделяне на файлове, за да сваляш музика или филми – това е криминално деяние.
- Никога не отваряй прикачен файл, имейл или линк, ако не си сигурен от кого е.
- Финансовата информация (за кредитни карти, „Пейпал“ и др.) може да бъде използвана само с изрично позволение на родителите. За да добавят още едно ниво на сигурност, те трябва да се регистрират в системи за потвърждение като „Код за сигурност“ на „Мастъркард“ или „Проверено от Виза“ с парола, която само те знаят.
- Мисли, преди да публикуваш нещо, и бъди любезен с другите, които са онлайн – златното правило е, че не бива да публикуваш нещо, което няма да ти е удобно да кажеш лично на някого или което не би искал да кажат за самия теб.
- Мисли много, много внимателно, преди да приемеш покана за приятелство от непознати или да се срещнеш на живо с някого, с когото общуваш онлайн.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |