Митове и заблуди за единственото дете
- Доц. Бакрачева, наистина ли единственото дете израства като по-капризно или го твърдим по презумпция? Или е така само по нашите географски ширини?
Единственото дете има много плюсове. Израствайки в среда основно на възрастни, то съзрява по-бързо. То е облагодетелствано да не се почувства „детронирано“ от появата на брат или сестра. Голямо въздействие разбира се, оказва и по-широката социална среда.
- Егоист ли става единственото чедо, каквото мнение битува?
До голяма степен предвид демографските промени и все по-разпространения модел на еднодетни семейства, се развенчава и мита, че единствените деца са егоисти.
Единствените деца изграждат по-различен начин на поведение (стига да не са прекалено разглезени), общувайки основно с възрастни, когато са у дома. На вечеря напр. те могат да се опитват да участват равностойно в разговора. Проблем възниква, ако поведението на възрастните създава предпоставка за обратното - отнасят се с детето с непрекъснато покровителство. Когато има две деца в семейството обикновено между тях се образува една допълнителна хоризонтална линия на повече общи неща, които са на различно ниво от родителската грижа.
-Как действат прекаленото угаждане и прекаленото опекунство?
Без значение на броя деца в семейството, това има негативно отражение – намалява самостоятелността и провокира остри реакции на отхвърляне. Детето има нужда и от контрол, и от топлина, от граници и уважаване на личността му.
- А отнасянето към детето като към възрастен?
Такова поведение крие риск от затрупване на детето със свръхочаквания. Непосилните задачи – директно – или очакването детето да реагира като възрастен създават усещане, че не се справя. А то няма как да се справи, ако поставените му задачи са свръхвъзможностите му.
- Какви са най-честите страхове на родителите?
Обикновено родителите се опитват да предадат целия си опит наготово и да предпазят детето от грешките, които те познават. За съжаление, докато човек не мине сам по пътя си и не се убеди в изграждането на собствени ценности, готовите съвети не вършат работа, тъй като децата не виждат смисъл в тях.
- Как днес да възпитаваме детето, че да стане уравновесен човек?
Основното е детето да усеща, че родителите му са спокойни. Този момент от личния пример създава цялостната нагласа на възприемане на света и затова е от базисно значение. Ако детето вижда, че въпреки трудностите, родителите му не се паникьосват, то без думи възприема модел да се бори.
виж повече за доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница
прочети още „Трудното дете” не е диагноза
прочети още Как да изградим емоционална връзка с детето си и да го отворим за света
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |