Какво да правим ако детето бяга системно от час - съвети на доц. Маргарита Бакрачева
"Тъпо ми е", не обяснява защо се бяга от час
- Кое е най-вярното поведение към детето, когато разберем, че бяга от училище ?
Поощрението и наказанието са стандартните методи, които всеки родител избира как да дозира и прилага. Когато става въпрос за бягство от училище обаче – а и в други случаи – основната цел е да се разбере каква е причината за това. Тя определя и реакциите и мерките, които се предприемат.
- Как да го мотивираме да се върне в час?
След като сме установили причината и сме подходили приятелски и с разбиране, подкупването не е на дневен ред. Детето в много случаи има нужда от косвената ни подкрепа, за да се справи със ситуацията, която е нова и трудна за него и провокира първичната реакция на бягство.
- Кой да е най-силният ни аргумент, ако ни отговори, че му е тъпо в клас...
Обикновено само думата „тъпо” не е причина за бягство и има нещо по-сериозно зад този аргумент. Нормално е целият учебен процес да се възприема като недостатъчно атрактивен.
- Кога да се обърнем към приятелчетата му?
Важно е всеки родител да познава съучениците на детето, с които то прекарва голяма част от времето си. Търсенето на подкрепа от тях не е особено разумна стратегия. Подходът на родителите е самостоятелен и в ролята на възрастни, които могат, макар и до известна степен да контролират средата на детето.
- Кога да потърсим помощ от класната?
Контактът с класния е важен като референт за развитието на детето. Отчитайки взискателността и личностовите особености на учителя, родителя може да извлече обективна информацията, която носи гледната точка на възрастния, потопен в ученическия живот.
- Какво показва твоя опит- защо детето бяга от час, най-честата причина?
Всичко зависи от възрастта и средата. В повечето случаи става въпрос за личностни неразбирателства. С конкретен учител, ако повторяемостта е от едни часове или липса на усещане за място в този клас.
-Какво като родители не знаем за училището и днешните деца
Знаем и много, и малко. Едновременно всичко е същото, през което всеки родител е преминал – болка, гняв, етапите на порастване. Същевременно, начинът на изразяване и поведение е станал по-арогантен, директен и на моменти безскрупулен поради динамиката в ежедневието и моделите, които се наблюдават в обществото.
виж повече или се свържи с доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница
прочети още Защо децата не трябва да тръгват на училище на 5-години?
прочети още Какво да правя ако детето ми не иска да ходи на училище?
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |