Защо децата не трябва да тръгват на училище на 5-години?
Детето живее под знака на движението – за много кратко време то започва да пълзи, прохожда , а после започва да се движи и тича. Малчуганът се опитва да подражава на възрастните и трябва да му се дават добри примери. То не трябва да бъде сравнявано с други, то е индивидуалност, която трябва да бъде зачитана, съветват валдорфските педагози.
Сигурно си спомняте какво е казвала вашата баба : ” Не отнемайте на детето детството”. Това не звучи никак остаряло днес, напротив, зависи само кой как го тълкува в нашето изключително динамично време.
В първите години след раждането трябва да се съхраняват жизнените сили на детето, защото то ги използва за изграждане на своя организъм, а не да се насочват към интелектуални занимания като напр. от 3 –годишно да свири на цигулка, да учи чужди езици и т.н. Отнемането на растежни сили в този период може да доведе много по-късно до появата на някои здравословни проблеми, обясняват от Валдорфската школа. Смяната на млечните зъбки показва, че оформянето на физиката на детето в този първи 7-годишен период вече е приключила. Едва тогава то е готово да тръгне на училище.
В същото време малкият човек има нужда от социум, от връстници, с други деца с които да си играе и не бива да общува само с възрастните, зрелите хора, които го отглеждат.
Съвети за родители:
1. На децата не трябва да се говори бебешки, а по-скоро любвеобилно, с топлота и истинско внимание.
2. Не поощрявайте бебето да сяда преждевременно, дори и да може, както и да ходи, преди то самото да го направи от само себе си.
3. Не изисквайте от малчугана да запаметява излишно, дори да расте като любознателно дете. Иначе , в по-късни периоди изследванията показват, че могат да възникнат болести като атеросклероза и др., а също да се откъсне мисълта от чувството.
4. Не изразявайте неконтролирани емоции в присъствието на бебето и малкия човек, това се отразява зле на кръвообращението му.
5. Оставяйте детето да си фантазира, защото това развива въображението му, иначе има вероятност то да се затвори в себе си.
6. Малките деца се отнасят с пълно доверие към възрастните, но много от тях постепенно го разрушават. Затова не ги оставяйте да виждат един домашен свят, пълен с неискреност и фалш.
7. Не е добра идея детето да се насърчава да реди пъзел в ранно детство. Доставете му това удоволствие в първите школски години.
8. Ограничете го в гледането на телевизия и кино.
9. Внимавайте с храните, които давате – забравете полуфабрикатите, както и от ранното даване на месни бульони.
10. Научете детето на ритъм - дневен, седмичен и годишен .
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |