Защо не бива да удряме децата си?
Много родители се питат „сега да го ударя или не?”. Има пет причини, които ще ви накарат да отговорите отрицателно на този въпрос.
Причина №1
Прилагането на физическа сила върху детето ви само по себе си не е достойно за обсъждане!
Причина №2
Това е признание за слабост. Родителят не може да се контролира и прехвърля гнева от това върху собственото си дете. Рано или късно детето започва да осъзнава, че чрез провокации може да постигне своето.
Причина №3
Прилагане на физическа сила кара детето да приема тези ситуации като нещо обичайно. Когато детето порасне приема това като собствен метод на действие и започва да основава своя начин на поведение върху насилието.
Причина №4
Това е унизително за детето. То започва да се чувства недостатъчно обичано. Това рано или късно води до намаляване на самочувствието на детето, развиване на комплекси.
Причина №5
Този начин за справяне с проблемите е много неефективен. Прилагането на физическа сила върху детето води до непризнаване на вината при следващи конфликтни ситуации. Децата не могат да извлекат поуката от тези ситуации. Причините за конфликта не изчезват. Напротив, те провокират нова криза в отношенията.
Какво трябва да направите
1. Спазвайте някакви рамки на допустимост. Проблемите, които създава едно непокорно дете трябва да бъдат обстоятелно обяснени и коментирани, така че да разбере осъждането на неговите действия. Бъдете последователни.
2. Задаване на правила. Наказанието под някаква форма ще бъде полезно само ако преди това сте задали правила за поведение на детето.
3. Не отричайте любовта. Дори когато наказвате детето си, то трябва да бъде сигурно, че все още го обичате.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |