Как да нaучим детето да произнася буквата „Р”
При формирането на словото при децата има определен график. Разбира се, за да се научи едно дете на правилно произношение са нужни няколко години. Според статистиката, децата се научават на правилно произношение на буkвата „Р” най-късно до 5-6-тата година.
Логопед и самообучение
Ако след многократни опити не успявате да научите детето си да казва „Р” е препоръчително да посетите логопед. Той ще определи точната причина за затрудненията на детето. В крайна сметка причините могат да бъдат много и различни: да заменя някои звуци с други, да изпуска някои букви в определени думи, да изпитва затруднения в произнасянето на букви в средата на някои думи. Има случаи, в които детето произнася буквата „Р” с помощта на ларингса. Този случай е един от основните признаци за безпокойство. Причината за неправилното произношение могат да бъдат слабо развити дихателни апарати. Логопедът ще уточни всички характеристики на проблема и ще ви покаже определени упражнения, с които да подобрите произношението на детето.
Ако след посещение на логопед се установи, че при детето няма сериозен проблем може да започнете някои упражнения, с които ще помогнете за правилното произношение.
- Измийте ръцете на детето много старателно. Накарайте детето да постави палеца си под езика и да започне да го движи от едната на другата страна и обратно.
- Играйте с детето на „измиване на зъби”. Детето трябва да се усмихне широко и с помощта на езика да симулира почистване на горните зъби. Долната челюст не трябва да се движи по време на упражнението.
- Много ефективно и забавно упражнение е имитирането на звука от конски копита. Правете това заедно с детето няколко пъти на ден.
Игри с полза
Многократното повтаряне на думи, които съдържат буквата „Р” ще са изключително полезни за вашето дете. Измислете игра, в която на детето ще му се наложи да повтаря думи, в които се повтаря „Р”. След приключването на играта, наградете детето.
Подходящи думи за игри са:
Долар
Ръкавици
Двор и др.
При по-малките деца може да използвате дейности, които са изключително забавни и интересни за тях:
- Ръмжене – играйте с детето си на игри, в които трябва да ръмжи като тигър.
- Състезавайте се с детето си кой ще успее да докосне върха на носа с езика си, а след това да пипне и брадичката.
- В купа с течност поставете малък плод, като череша или малина и се състезавайте с детето си кой първи ще успее да хване с език плодчето.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |