Трябва ли едно дете да има мобилен телефон? Плюсове и минуси
Плюсове
1. Даването на мобилен телефон на детето ще е особено полезно при родители, които искат по-строг контрол върху децата си. Майките и татковците ще са много по-спокойни, когато знаят, че по всяко време могат да се свържат с детето си.
2. Мобилният телефон може да изпълнява напомняща функция. Ако детето е разсеяно или просто още няма развит самоконтрол. Телефонът може да напомня за неотложните задачи.
3. Мобилният телефон може да намали риска за вашето дете. Ако родителите научат детето да избира подходящите номера в извънредни ситуации, то рискът за децата силно намалява.
4. Още един плюс за мобилните телефони е, че те повишават контактите на детето, например в училище. Телефонът може да бъде причина за запознанства и общуване между децата.
Минуси
1. От една страна мобилният телефон намалява риска за детето, но от друга го увеличава. Телефонът може да бъде причина за нападение срещу детето ви, особено ако то парадира с него или други придобивки, като играчки или велосипед. В този случай мобилният телефон се явява като средство за провокация и като такова може да бъде доста опасно.
2. Мобилните телефони при децата напоследък започват да притежават показател за социален статус. Децата все по-рядко се интересуват от това какви са постиженията на детето в училище или в спорта. Все по-голям става интереса от това колко са богати родителите. В такава ситуация, мобилният телефон може да предизвика нездравословна конкуренция между децата и поява на различия в рамките на семейството.
3. Мобилният телефон задължително означава повече разходи за семейството, особено ако не контролирате разговорите на детето си.
4. Новите технологии все повече ограничават възможността на децата да се адаптират и общуват. Детския свят много често се свива само около компютъра, в интернет, в мобилния телефон. Детето започва да не изпитва нужда да излиза навън, да създава приятелства. Оказва се, че се развива един вид виртуален аутизъм – децата остават откъснати от външния сват.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |