Как да се справим с капризите на децата
Тази драматична проява на капризите на детето плаши много родители. Самите капризи дори са опасни за психиката на детето.
В тази статия сме съставили някои съвети, които ще ви помогнат при проблемно поведение на детето.
1. Родителите трябва ясно да определят списък с разрешени и забранени предмети и винаги да се придържат към него. Много майки „изключват” в трудна ситуация и са предпочитат да угодят на детето само и само да спре да плаче. Това е много опасен път. Вървейки по него детето изгражда фиксирани негативни реакции, които се засилват с течение на времето.
2. Когато желанието на детето е неразумно и вредно за него трябва да се научи, че не може да се изпълни въпреки виковете и пищенето.
3. Оставете недоволното и палаво дете за малко само. След това се опитайте да го утешите, да го вдигнете от пода въпреки, че се дърпа. Детето трябва да усети вашата подкрепа, но и да се научи, че вие контролирате ситуацията и сте категорични в решението си.
4. Нашият живот е подчинен на принципа на удоволствията. Затова, когато общуваме с детето си възможно най-често трябва да се използва положителен стимул за добро поведение – така ще мотивирате детето и ще го увеличите желанието му да прави правилните неща.
5. Насърчавайте детето си с нежен глас. Помагайте му в заниманията, разхождайте се заедно, прочетете му някоя приказка – родителското внимание не най-ефективният начин да се свържете с него, дори често е много по-ефективен от подаръците.
6. Не започвайте да крещите когато детето не иска да облече това, което вие сте му наредили. Не го карайте да се плаши от наказания. По-добре е заедно да изберете в магазина топли дрехи за зимата.
7. Детето трябва да се научи, че поведението му има граници. „Въпреки, че си ядосан, не можеш да крещиш в магазина”. С подобен тип разговори детето ще разбере, че има ситуации в които не може да проявява капризи. В допълнение д добре често да се обясняват последиците от поведението на детето. Използвайте например „Ако се държиш зле ще си отидем обратно у дома” „Ако продължаваш да крещиш няма да ти взема шоколад” и т.н.
8. Най-трудните моменти за родителите са детските избухвания на обществени мета. Основното, което трябва да се направи в такива случаи е да бъдете търпеливи да отмине моментната проява на емоции от детето. С прости думи и нежен тон обяснете на детето защо непознатите не се съобразяват с неговите капризи. Постепенно емоциите затихват. След като това се случи поговорете с детето си за инцидента. Обяснете му, че по този начин на поведение няма да постигне нищо. При повторни случаи на избухване на обществени места отново изчакайте емоциите да преминат и отново проведете същия разговор с детето.
Още от "Възпитание и съвети (44)"
Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още |
Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валерианПолезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още |
Да оцелееш като родител 2 - съвети за родителиЕлисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още |
Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още |