10 Родителски грешки плюс съвети как да ги поправите



10 Родителски грешки плюс съвети как да ги поправитеКога детето е разглезено? Може би си го представяте сред стая пълна с екстравагантни играчки, но не притежаваните предмети, а поведението определя дали детето е разглезено, казват специалистите по детска дисциплина.

Разглезените деца постоянно искат нещо, те са егоцентрични и безрасъдни. Общуването върви по-леко, когато им угаждаш. Но в крайна сметка ги кара да се чувстват изолирани и объркани. „Те използват толкова много манипулации, че не могат да разберат кога някой е наистина искрен с тях:, казва Харви Карп, лекар и автор на книги.

Глезенето ги подготвя единствено за страдания по-късно в живота!

И така, как да разберете дали възпитавате детето си правилно? По-долу са описание десетте най-често срещани грешки при възпитанието на едно дете. Ако някоя от тях Ви се стори позната, не се безпокойте никога не е късно да поправите стореното.

1. Правите детето център на света

Ако неговите желание са винаги по-важни от всичко останало, ще си въобрази, че светът се  върти около него. Малките трябва да научат вземане и даване. Ако вземането е единственото действие, което познават ги чакат много разочарования.

2. Не забелязвате положителните му прояви
Днешните заети родители може и да не забележат, когато децата играят тихо и не създават проблеми. Ако никога не им показвате, че сте доволни, изпускате възможността да стимулирате доброто поведение.

3. Поощрявате хленча

Много родители допускат грешката едновременно да игнорират положителното и да награждават отрицателното поведение. Ако забелязвате детето само когато нервничи и плаче, му давате сигнал, че непослушанието е най-добрия начин да привлече вашето внимание.

4. Не слагате ясни граници на позволеното

„Ако въведете правила за добро поведение и не изисквате те да се спазват, има опасност да отгледате дете, което е грубо, неотзивчиво и без уважение към околните. По природа децата са нецивилизовани.”, казва д-р Карп. Част от родителските задължения е да научат децата на социални добродетели, като търпение и респект.

5. Не сте последователни
Някои родители не поставят ограничения, други не постоянстват спазването им. Например казвате на детето си „Не прави това!”, но в крайна сметка допусакте да го направи. Ако не сте твърди в спазването на правилата допускате да дадете сигнал на малките, че тези правила не са важни.

6. Започвате битки, които не можете да спечелите
Може да спечелите битката да не купувате бонбони, но има норми, които много трудно ще въведете. Например да научите детето си да яде броколи. То ще стисне зъби или ще ги изплюе. Осъдени сте да загубите битката преди да е започнала... И за съжаление последствията се простират далеч над пропиляното пюре – започването на обречени битки показва на малчуганите, че може да не се подчини и нещата да останат така...

7. Не търсите отговорност

Ако не държите детето отговорно, когато е направило нещо нередно му показвате, че то никога не прави грешки. Така то се научава да обвинява другите. Вместо това го научете да поема отговорност за своите действия и следете наистана да става така.

8. Подаръци с повод и без повод
Не е толкова важно какво купувате на децата, а защо. Въздържайте се от безпричинни покупки. Например да купите ново колело, само защото предишното вече му е омръзнало.

Друга грешка е да изкупите някаква вина. Ако детето се нацупи и каже: „Ти си лош/а майка/баща”, това съвсем не е момент да му купите подарък. Не му правите добро, ако му позволите да ви манипулира. То може да получи каквото иска, но радостта му ще е помрачена, защото не е заслужена.

9. Отстъпвате при избухвания
Ако пристъпите на плач ви омилостивяват, това е екстремна форма на поощряване на лошото поведение. То показва на детето, че може да получи каквото иска, като изпадне в ярост. В реалния живот не става така. Ако си изпуснеш нервите, се случват лоши неща.

10. Самите вие се държите като глезено дете

Начинът, по който се държите в семейството, служи за модел на подрастващите как да се държат с другите. Ако хленчите и се оплаквате, децата  ще ви подръжават. Поговорката е вярна: те правят, каквото вие правите, а не каквото говорите.
Негативните последици от разглезването далеч не надхвърлят неудобството да се справите с непослушното дете и може да останат за цял живот. Може би една от най-големите трудности пред тези деца е, че не са се научили да работят за нещо, което наистина желаят.Тъй като получават нещата чрез манипулации, те развиват нефункционално отношение към околните. Понякога са нужни години, за да се отучат от тези навици.

Не изпадайте в паника, ако изведнъж осъзнаете, че вашият случай е такъв. Щетите могат да бъдат оправени. Кажете истината на детето. Принайте, че сте постъпвали грешно и обяснете защо се  налагат промени. Когато въвеждате нови правила изтъкнете ясно последствията от тяхното неспазване. Колкото по-малко гълчене толкова по добре.

Сложете разумни ограничения. Ако някога позволите неспазването на дадено правило, обяснете, че е само изключение

Въведете наказания в скучай на нарушаване на правилата – от отнемане на привилегии до отнемане на любими предмети.Измислете система за награди, в зависимост от възрастта на детето. Може да е таблица със звезди: детето получава по една звезда за добро поведение, а като събере 10 звезди печели награда.

Научете го, че даването е толкова важно, колкото и получаването. Пазарувайте заедно подаръци за приятели и членове на семейството.

Научете го да приема и „не” за отговор. Не допускайте да ви манипулира, за да промените решението си. „Правилото за бързото хранене”: когато си поръчвате храна в заведение за бързо хранене, касиерът повтаря на глас поръчката ви, за да не стават грешки.
Правете така и с разстроените малчугани. Преди да давате наставления, повторете техните думи: „ти наистина искаш тази топка? Ядосан си на Петър, че ти я взе? Добре, но от този силен рев ме заболяха ушите.” Така те ще разберат че им съчувствате, но и че хленченето е нежелателно.

Бъдете за пример със собственото си поведение. Но не се притеснявайте, ако не успявате винаги д сте перфектни.



Всички статии в "За детето и неговите родители"

Всички статии в "Възпитание и съвети (44)"







Още от "Възпитание и съвети (44)"


Какво е юношеството – възрастова група, маргинална възраст или етапа, когато детето става в зрял човек?

Според някои специалисти детството продължава до 14-годишна възраст, а юношеството между 14 и 18 години не е нищо повече от преход към групата на възр ...още

Съвети за родители и ученици: без неврози, насилие и валериан

Полезните и съвсем конкретни съвети на Анна Бикова – психолог, педагог и популярен блогър, са вече добре познати и обикнати от българските родители. ...още

Да оцелееш като родител 2 - съвети за родители

Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова ни представят oще 37 смешни и вълнуващи истории за най-трудната мисия днес. ...още

Азбука за деца и възрастни, или как се отглеждат деца?

Буквите са магически знаци, защото тяхната свързаност създава светове – многопластови и триизмерни. В същото време те са базови градивни единици като ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Оригинален канадски кленов сироп Оригинален канадски кленов сироп

Екологично чист продукт. 100% гаранция за качество и произход. Директно от Канада. Клас "А" (Light)....


Цена: 40.20 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email