Пет правила за безпроблемно захранване на бебето
По препоръки на Световната здравна организация до 6-ия месец бебето трябва да получава нужните му хранителни вещества, енергия и течности чрез кърмата. А захранването започва около 6-месечна възраст, тъй като до този момент продължава физическото съзряване на органите и системите, отговарящи за усвояването и преработването на храни извън майчиното мляко.
Подходящият момент за въвеждане на твърдите храни е строго индивидуален. Непременно трябва да го коментирате с педиатъра на малкото, съветват експертите на Алпен Фарма.
Кои са най-честите грешки?
При твърде ранно захранване има повишен риск от хранителни алергии и стомашно-чревни проблеми поради незрялост на стомашно-чревния тракт на бебето. Неправилното захранване може също така да доведе до нарушена чревна микрофлора и свръхрастеж на патогенни бактерии с последващи сериозни здравословни проблеми.
Погрешно е захранването да започва със зърнени храни, както и ранното въвеждане на храни, съдържащи глутен, мляко и млечни продукти. По принцип до 6-тия месец на бебето не бива да се дават глутен-съдържащи храни (пшеница, ръж, ечемик, овес и приготвени от тях хляб, зърнени закуски), ядки и семена, яйца, риба и рибни продукти, цитрусови плодове и сокове от тях, непастьоризирани сирена.
До 1-годишна възраст не се дава краве прясно мляко (а също и козе и овче), за да се намали рискът от алергични прояви и развитие впоследствие на някои автоимунни заболявания.
Късното захранване на бебето също може да бъде проблемно поради недостатъчен внос на енергия и хранителни вещества.
Не забравяйте, че: нова храна не се предлага, когато детето не е напълно здраво!
Открийте признаците за готовност на бебето:
– то може да седи стабилно;
– само взема предмети и ги слага в устата си;
– слюноотделянето му е засилено и първите зъбки вече са се появили;
– малкото проявява интерес към храната на мама и татко.
Доброто начало:
Започнете с 1 чаена лъжичка от новата храна на първия ден. На втория – 2 лъжички и постепенно увеличавайте количеството, така че за 7-8 дни бебето да получи цяла порция. Винаги се включва само по 1 нова храна седмично, след което наблюдавайте внимателно детето за признаци на евентуална хранителна алергия (обриви, разстройство, запек, повръщане). Нормално е все пак да има промени в цвета, консистенцията и честотата на изхождане на малкото.
Какви да са първите вкусови опити на вашата рожба?
Можете да смесите малко кърма (или съответно мляко за кърмачета) със:
– зеленчуково пюре (моркови, картофи, чушки, карфиол, зелен фасул и др.);
– плодово пюре (ябълка, круша, банан и др.);
– зърнени храни (без глутен) – ориз, елда, просо;
– готови пюрета за кърмачета.
При приготвяне на пюретата не се добавя сол, тъй като тя обременява работата на бъбреците. До 1-годишна възраст също така не се подслаждат със захар храните и напитките. Същото важи и за пчелния мед. Освен че може да доведе до увреждане на първите зъбки, както захарта, медът може да съдържа бактерии, причиняващи ботулизъм.
От 6-ия до 8-я месец в бебешкото меню влизат: зърнени каши (оризова, ечемичена, овесена), 4 до 8 супени лъжици на ден. Зеленчукови пюрета (от картофи, моркови, карфиол, чушки, домати и др.) и плодови (от ябълки, круши и др.) – 4 до 8 супени лъжици на ден. Белтъчни храни – постно червено месо, пиле, пуйка, риба, яйчен жълтък, бобови (леща, лющен фасул) – 1 до 6 супени лъжици на ден. Прясно изцеден плодов/зеленчуков сок – 60 до 100 мл на ден. Давайте соковете в чашка, а не в шише! Не забравяйте, че детето се нуждае от 120 до 240 мл вода дневно.
Майчината кърма (съответно млякото за кърмачета) си остава в нужното количество за денонощие.
Успешно продължение на добрия старт:
От 8-ия до 10-тия месец в бебешкото меню влизат още: зърнени каши – пшенична, зърнена смес. Зеленчуковото пюре постепенно започва да се предлага намачкано или леко сварени зеленчуци на парченца, подходящи за хранене с пръсти. Плодовете също могат да се дават на парченца или намачкани. Може да се въведе кисело мляко и меко обезсолено сирене, но в много малки количества. Други храни за ядене с пръсти – корички хляб, парченце питка, сухар и др.
От 10-тия до 12-ия месец зеленчуците вече може да се предлагат сварени и накълцани. Някои плодове могат да се консумират необелени, на малки парченца. Може да се включат зърнени храни, съдържащи глутен – пшеница, ръж, ечемик, овесени ядки. Когато предлагате храна по-гъста и на малки парченца, стимулирате бебето да дъвче. Не се притеснявайте, ако то още няма поникнали млечни зъби. Малчуганите се справят прекрасно дори с парченца ябълка.
Майчината кърма (съответно млякото за кърмачета) си остава в нужното количество за денонощие.
Още от "За бебето (37)"
Как да храним бебето - месец по месец?Съветите са взети от учебника за подготовка на консултанти по кърмене, автори Ж. В. Цареградская и Е. М. Фатеева, рецензенти В. А. Таболин - ръководит ...още |
Може ли да избегнем „биберонения” кариес?Здравето на зъбките зависи от родителите! Ако родителите имат и поддържат здрави своите зъби, то те допринасят с това значително за здравето на зъбите ...още |
Седем страхотни съвета за бебето в жегитеГорещото време е мъчително не само за възрастните, но и за бебето. Как да направим така, че да не го претопляме, но и да не го преохладим, предвид на ...още |
Мога ли да кърмя недоносеното си бебе?Много майки на преждевременно родени бебета задават въпроса „Мога ли да кърмя недоносеното си бебе?“ И отговорът е не просто „Да”, и това е от голямо ...още |