Какво да вземем за родилното?
Макар, че в някои частни болници се осигуряват принадлежности като нощници, пантофи, лигнин, ще се опитам да направя един примирен списък с най-необходимите неща за престоя в болницата. И от позицията на опита си да ви акцентирам върху някои вещи, които често пъти се забравят, но те са от особена необходимост:
1. Нощници, джапанки, няколко чифта по-дебели чорапи / след раждане е доста студеничко!/, бельо / съвета ми е да си подготвите няколко чифта дълбоки, памучни бабешки гащи! и няколко сутиена по-голям размер, по възможност със закопчаване отпред и обезателно без банели/, лигнин / дамските превръзки в случая са неподходящи - нерентабилно е и нямат нужният капацитет!/, кърпа и хавлия за баня, халат.
2. Ластици за коса - особено ценна вещ, тогава когато косата ти е последната грижа и освен да дразни, няма други функции!
3. Тоалетни принадлежности - четка и паста за зъби, сапун, тоалетна хартия, гребен / за онези, които пренебрегнат удобството на ластика!/, подложки за гърди / особено ценно - тогава когато се събудиш посред нощ на вторият ден след раждането и установиш, че цялата ти нощница, барабар със сутиена е подгизнала от влага, а гърдите са се превърнали в две бълващи цистерни мляко!/, парфюм и червило / кат` сме родили, да не сме втора категория жени вече, я!/
4. Помпа за кърма - това пособие го поставям под въпрос поради следната причина. Може пък да се окаже, че нямате мляко, тогава това немалко капиталовложение отива по дяволите. Но пък ако имате кърма - тогава няма по-полезно нещо от помпата. Защото в първите дни след раждането, бебо е твърде вероятно да не може да дърпа силно. Пък и в болницата по-удобно на акушерките е да дават на малкото мляко от шише, отколкото да си губят времето да учат майката как да кърми и да се цеди. И когато си дадете сметка за това, ще установите, че бебчо се е научил на по-лесното и не ще гърдата, а пък и вие сте пропуснали момента в който изтича коластрата, която знаем, че е особено полезна ! Възможно е и кърмата да спре. Затова ако имате твърдо намерение да кърмите вземете помпа назаем, докато видите как ще тръгнат нещата и от деня след раждането по 5 минути цедете гърдите си с помпата, независимо дали бебо суче. Така по-лесно ще се отпушат млечните канали.
5. Гармастан! Особено важно за да подготвите гърдите за кърменето. Зърната са особено чувствителни и болезнени и често пъти се разраняват още от болницата. След изписването започва трагедията!
6. Зарядно за мобилният телефон!
7. Самобръсначка.
8. Мокри кърпи - освежават по време на раждането, а и след него.
9. Фотоапарат или камера - първите мигове са най-ценните!
10. Книга, списание или нещо за четене. Относително е дали ще стигнете до тях. Аз специално си бях взела едно списание, което четях докато ме подготвяха за операцията. След раждането има много време за убиване. Моята способност да чета обаче се беше изпарила. Толкова се вълнувах от раждането на сина си, че всичките ми опити да чета свършваха с тъпо пулене в списанието. Често пъти се улавях как гледам тъпо страниците, а ума ми другаде…и така с часове !
11. Тефтер с телефонни номера / това в случай, че указателя на мобилният ви телефон е неупотребена опция или пък нямате такъв/ - за да сигнализирате на всички любопитни за Великото събитие!
12. Залъгалка за бебо и ръкавички - понякога малкото човече е толкова нервно, че една залъгалка върши чудна работа, тъй като изтощителното раждане не ви е оставило сили да разнасяте малкият пискун. Ръкавичките пък ще го предпазят от издраскване.
Още от "Раждане (15)"
Защо повечето раждания започват нощем и рано сутрин?Биологичният часовник на майката регулира ритъма на сън и бодърстване. Поради това повечето раждания започват в часовете на покой: нощем и рано сутрин ...още |
Какво е плацентарна баня за новородени (видео)Френска клиника разпространиха видео, с което популяризират техниката thalasso bain, предназначена за къпане на новородени. Кадрите, изпълнени са неж ...още |
Кога секциото може да бъде опасно?Секциото малко или много е една коремна операция, която носи своите рискове, заяви д-р Иван Костов, директор на столичната Първа АГ болница Св. София. ...още |
Плюсове и минуси за раждането в различните сезониПродължават споровете кога от здравна гледна точка е най-подходящо да родиш дете. Според учените всеки сезон си има своите плюсове и минуси. Всеки тря ...още |