Проучвания след Д-р БАХ
Цветолечението явно продължава да се развива с успех в различните части на света. Както и при Баховите цветотерапевтични средства, разликите с хомеопатията се базират както на начина на приготвяне и прием, така и на интуитивното и последващо опитно установяване на показанията. И тук капките могат да се дават в общи комбинации до 6-7 наведнъж (според някои – и значително повече, особено при комбинирано включване на бахови и следбахови средства). От друга страна обаче, когато се касае за проучване на нови средства, те се пият едно по едно, непременно от достатъчно голяма група лица с повишена сензитивност. После данните се съпоставят с данните досега за приложението на същото растение във фитотерапията и хомеопатията, данните от фолклорните и духовните традиции, както и с преките интуитивни прозрения.
Тук са дадени само някои постбахови средства, които освен че са проучени в Калифорния, Австралия или Хималаите, са използвани с успех вече и у нас (и с много от тях разполагаме в момента).
Арника (Arnica montana, Arnica). Подобно на хомеопатията, в постбаховото цветолечение арниката се прилага за физическо и психологическо възстановяване след травми, следтравмантичен шок, както и при склонност към трудно заздравяване на раните. Особено характерно усещане за такъв индивид е, че сякаш не обитава съзнателно някаква част от тялото си. Средството участва в т.нар. „калифорнийска формула” (вж. по-нататък).
Босилек (Ocimum basilicum, Basil, sweet). В цветотерапията босилекът се прилага при конфликт между схващанията на личността за сексуалния живот и духовността. Човек е склонен да счита, че двете не могат да съществуват едновременно, обзет е от срам и чувство за вина. В други случаи той може да прикрива любовните си афери, които могат да са унижаващи и недостойни.
Глухарче (Taraxacum officinale; Dandelion). Помага при склонност към свръхпланиране – желание да се натъпче колкото се може повече дейност във всеки ден и всеки час. Това състояние е свързано и с физическо напрежение, особено във врата и раменете, както и със спазми на вътрешните органи (спец. жлъчката – това се отразява на черния дроб, който е основен таргет орган при билковото и хомеопатичното приложения на глухарчето; от друга страна, неговата функция има връзка с липидното съдържание на кръвта и оттам – с проблеми като затлъстяване и атеросклероза). В цветотерапията то най-вече спомага за отпускане и хармонизиране с „течението на живота”. Помага също да се справим с трудни ситуации, постигайки вътрешен комфорт и баланс.
Гръмотрън (Ononis spinosa; Restharrow, spiny). Освобождва подтиснати емоции и подобрява връзката с вътрешните мъжки и женски (Ин-Ян) енергии. Той дава необходимата подкрепа за осъзнаване на потенциала на личността. Тя трябва да открие аспекти от същността си, които дълго са били извън нейния обхват на възприятия, или които дълго са били ограничавани и подтискани поради страх, чувство за вина или различни предразсъдъци. Гръмотрънът позволява на живота да протича свободно и в равновесие, давайки проява на всичките му аспекти. Полезен е за зачеване, когато забременяването е трудно поради психосоматични причини. Използва се и при сърдечносъдови проблеми.
Във фитотерапията коренът е класическо отводняващо средство при бъбречни и простатни проблеми и отоци от сърдечен или друг произход, препоръчва се и при затлъстяване.
Детелина ливадна (Trifolium prataense; Clover, red). Неспособност да се справя в критични ситуации – става паникьор и получава хистерични кризи. При изпитания губи позитивната си идентичност в семейството си, или в затворена група от хора. Във фитотерапията и хомеопатията билката има употреба като средство, регулиращо менструацията (фитоестрогени!) и при зъзпаление на слюнчените жлези.
Дъжд златен (Cytisus scoparius; Broom tops). За тези хора е достатъчно да чуят в новините за определени световни проблеми, за да изпитат в значителна степен чувства като депресия, отчуждаване и съкрушаване на духа. Когато става въпрос за помагане на другите, те изпадат в отчаяние, смятайки, че няма смисъл да се опитва. Средството ни помага да видим как нашето участие в семейството, града и света ги променя реално. То ни помага да събудим оптимиста в себе си. В хомеопатията се употребява при нарушения в кислороднотото снабдяване на тъканите от сърдечен или белодробен произход, вкл. у пушачи (растението съдържа алкалоида цитизин, който е подобен на никотина).
Енчец горски (Solidago virgaurea; Goldenrod). Тези хора често правят компромис с истинските си чувства и ценности, за да бъдат приети от обществената им среда. Необходимо е да отделят време, през което да останат насаме със себе си, за да избистрят вътрешната си визия. Лекарството дава яснота и решителост на ума.
Във фитотерапията и хомеопатията се прилага главно при задръжка на течности поради бъбречни и простататни проблеми, както и при болезнени отоци на ставите, вкл. с подагрозен произход.
Ехинацея пурпурна (Echinacea purpurea, Echinacea, Purple). За подложените на постоянен стрес или преживелите катаклизми, изцеждащи цялата им налична енергия. Тези хора се усещат като вцепенени или изпразнени от същност, тъй като животът им се струва твърде болезнен, за да се включат в него пълноценно. Лекарството е важно при тежки преживявания, оставили усещане за унижение и непълноценност. В съвременната психоневроимунология тезата за тясната връзка между стреса и имунния срив е многократно установявана.
Здравец обикновен (Geranium makrorrhizum, Cranesbil, bigroot). В следбаховата цветотерапия, както и в ред народни традиции, здравецът е носител и пазител на жизнената енергия - щит срещу болести от най-разнобразен характер, както и благоприятстващ по-доброто настроение, самочувствие и сполука. Основното послание на типа Здравец е постигане на здраве чрез цялостност и доверие. Има тенденция цветните капки от него да се окажат – за разлика от повечето други при този метод – ефективни при физически заболявания поне толкова, колкото и при психоемоционални разстройства. Неподценяването на физическия аспект (свързан според езотериката със структурната пълноценност на биоплазмата – етерното тяло) се проявява в показания като безплодие, трудно раждане, анемии, кръвотечения, стенокардия, бронхити, трудно заздравяващи рани и др.
Кайсия (Armeniaca vulgaris; Apricot). За установяване и осъзнаване на равновесието в тялото и ума; за премахване на физически блокажи и паразитни енергийни структури. Когато енергията на цвета от кайсия проникне в някоя система, тя сякаш носи със себе си аромата на проявения живот и на цялостното познание и проектира спомена за извечния баланс в системата, за да може тя да го повика отново винаги, когато се нуждае. Затова можем да го наречем „цветът на хармонията”. Добре работи за освобождаване от зависимости, а също и когато човек е объркан и не знае на къде да поеме (допълва се с Орех и Киселица). Във фитотерапията цветчетата на кайсията се препоръчват като меко слабително средство, вкл. в детската възраст.
Кантарион жълт (Hypericum perforatum; Saint John’s Wort). Отваря личността към божествено насочване; засилва психичните енергии; изяснява значението на сънищата и способността за разграничаване на духовното от телесното съзнание. За хора, които се плашат да погледнат в себе си, мислейки, че ще открият само мъка и които се опасяват, че всяко изживяно от тях щастие ще бъде заплатено чрез „компенсиращо го” нещастие. Съзнанието на тези хора проявява тенценция да се разширява, но му липсва достатъчно сила и яснота. Средството ни дава разбирането и куража да открием щастието като наша собствена вътрешна природа. Помага също при свръхчувствителност към топлина и светлина, при зимни и летни депресии и нощно напикаване или кошмари. Едно от многообещаващите средства на постбаховата цветотерапия - „цветотерапевтичното слънце”.
Каркаде (Hibiscus rosa-chinensis; Hibiscus). Тези хора имат затруднения в сексуалната сфера, по-специално в усещането на топлина и удоволствие от близостта. Вероятно минала сексуална травма, или изнасилване е лишила този човек от чувството му за сексуална идентичност. На него му е трудно да интегрира чувството на любов с физическото преживяване. Тук може да си припомним и затоплящото действие на чая от каркаде, който освен протектиращ от инфекции антиоксидант е и отдавна използвано на изток средство за повлияване на различни проблеми с пикочните и половите органи (влияние върху първа и втора чакра).
Копър (Anethum graveolens, Dill). Препоръчва се за хора в хаотична или провокираща обстановка, където нервите им се изопват до пръсване. Обилието от зрителни, звукови и други сетивни впечатления изцеждат силите им и те не могат да оценяват правилно това, което срещат. Те много пътуват или имат планове за пътуване. В края на деня се чувстват изтощени, тъй като са възприели повече, отколкото са способни да асимилират.
Крем тигров (Lilium tigrinum, Tiger lily). Това е лек за твърде амбициозни хора, свръхзагрижени за личното си представяне. Преследвайки целите си, те по-скоро са склонни към сепаратизъм, отколкото към сътрудничество. Това средство е особено важно за жени, които усещат променливи импулси, поради това че са от по-мъжествен тип или по време на менопаузата. То балансира и интегрира тяхната енергийна система.
Къпина (Rubus ursinus; Blackberry, Pacific). Този тип има много намерения, които остават неосъществени. Разсъждава и възприема, но физическото им тяло е мудно и не му достига жизненост („дървен философ”). Средството се прилага се за стимулиране на промените в живота и на творческото вдъхновение. Във фитотерапията различни видове къпини се използват като притововъзпалителни, противовирусна и кръвоспиращи средства, като „решителността” на имунната система корелира с решителността по отношение на реализационните усилия, за която иде реч по-горе.
Лайка (Matricaria chamomilla, Chamomile). Лекарство за свръхемоционалност. Този тип лесно избухва в сълзи, усеща напрежение в областта на стомаха и слънчевия възел (като че ли много чувства са складирани там), оплаква се от спазми и т.н. Средството помага за балансиране на променливото настроение и придава повече ведрина.
Латинка (Tropaeolum majus; Nasturtium). За твърде интелектуалните, „сухи” и абстрактни натури. Често са и зиморничави, страдат от застойни явления на физическо ниво. Средството придава повече „огън”, жизненост и топлота. Помага и при професии с голямо умствено натоварване или физическо изчерпване, психосоматични нарушения на дихателните и отделителните органи и косопад.
Липа (Tilia sp.; Lime-tree). Този човек не съумява да види своята вътрешна красота, сила и потенциал, затова е под властта на външни влияния и чужди мнения. Той отдава силата си на други, понеже не вярва, че притежава мъдростта да я управлява. Поради емоционалната си слабост и нестабилност, той се чувства ненужен и вярва, че никой на този свят не го обича. Това го въвлича в тежки, нездравословни отношения с агресивни и контролиращи партньори. Но той ги избира отново и отново, надявайки се подсъзнателно да открие в тях някаква себеоснова, сила и сигурност. Той смята, че за да го обичат, трябва да жертва нещо, а това е форма на самоагресия. Често Липа е хронично дисхармонично състояние при осиновени деца или такива от проблемни семейства, а също при проблеми с имунната защита. Липата отключва и разширява онези аспекти на съзнанието, които пробуждат неподозирано дълбока нежност и копнеж. Това настъпва след осъзнаването, че щастието е естественото състояние, а страданието е плод на невежество. Придобивайки по-цялостна представа за нещата, човек ще може да разбере, да освободи болката и да прости.
Лопен (Verbascum phlomoides, Mullein, orange). Предписва се на хора, които живеят „на гърба на другите” или ги заблуждават. Те в действителност се нуждаят от осъзнаване на собствената си идентичност, така че да позволят намеренията им да станат по-ясни за останалите. Лекарството помага при ситуации, подлагащи на изпитание нравствените ценностти и съвестта на индивида. Физическите корелати са свързани с дихателни проблеми и невралгии.
Люляк (Syringa vulgaris; Lilac). „Цветето на нещастната любов”. Освен социалните и болестни фактори, много честа причина за бариери пред проявяването във физическа форма на съществуващата в духовните пластове обич е липсата на вътрешна хармония между двамата, поради което техните трептения не могат да се съгласуват и да резонират на сродни честоти. Това е възможно да се промени и да се получи споделяне, но то обикновено е за сметка на по-еволюиралото същество. Люлякът в един от другите си дисхармоничните си аспекти показва липса на духовна близост или илюзорни представи по отношение на обекта на копнежа ни. Или това е страх да проявим чувствата си към любимото същество, за да не изглеждаме глупаво и да не ни направи това уязвими. Изобщо, Люлякът ни учи на естествено проявление на любовта на всички нива. Много добре работи и в случаите, в които обичащи се души са принудени да живеят далече една от друга и трудно могат да го преживеят. Основното фитотерапевтично показание е високата температура, която може да се разглежда като физически еквивалент на „любовната треска”. Също и допълнителните показания - липса на апетит и слабо храносмилане, захарна болест, ставни и сърдечносъдови проблеми - се „връзват” показателно с психосоматичния профил на този интересен тип.
Мента лютива (Mentha piperita, Peppermint). Цветът на лютивата мента се прилага при неестествено голям апетит, при хора, които искат да се стимулират чрез храна. Вместо това обаче, след това те се чувстват затъпели и умствено замъглени - „с памук в главата”. Това на свой ред може да доведе до пристрастяване към кафе или други стимуланти.
Морков (Daucus carota; Carrot). Тези хора проявяват особен вид замъглено, „размазано” или изкривено емоционално възприятие, особено когато са в стрес или са преуморени физически. При тях също така назрява конфликт между психиката и сексуалността – състояние изискващо по-голяма яснота и баланс. Възможно е да бъдат ясновидци или психически свръхвпечатлителни, но и тогава възприятията им се изопачават на емоционална основа. Лекарството дава по-голяма обективност и по-остра преценка (интересно е съответствието с диетологичната употреба на моркова за зрението!).
Нар (Punica granatum; Pomegranate). Налице е объркване или равнодушие по отношение фокуса на творческия потенциал на личността – между ценностите на кариерата или дома или между личностната и социалната реализация. Това е особено голям проблем за жените. Някои от тях страдат от безплодие или са преживели преждевременно раждане (или аборт), които са променили отношението им към майчинството.
Невен (Calendula officinalis, Marigold). Лекарство за толерантност и съпричастие. Тези хора често спорят, прекъсвайки другите, тъй като не се интересуват от тяхното мнение. Невенът помага за развиване на топлина и съчувствие в отношенията. Прилага се и за подпомагане на резултатите при практикуване на утвърждения (повишава възприемчивостта към лечебната сила на думите). Физически полага при възпалителни процеси, спазми и силни болки, вкл. вследствие на метастазиращи тумори.
Незабравка горска (Myosotis sylvatica; Forget-Me-Not). На тези хора им е трудно да запазят спомена и чувството към близък починал човек. При все това, те се чувстват и изоставени. Средството помага за по-дълбокото (вътрешно) разбиране на семейството и приятелите и взаимоотношенията с тях. При жени, които са бременни или възнамеряват да заченат, Незабравката помага за осъзнаване на душевните връзки с бъдещото дете.
Във фитотерапията и хомеопатията употреба при белодробни заболявания, вкл. туберкулоза.
Обувка венерина дребноцветна (Cypripedium parviflorum; Lady’s Slipper). Сякаш сегашният живот е само едно мътно отражение на това, което човек би могъл да постигне. На тези хора им е трудно да съчетаят духовната си визия с ежедневния практически живот. Средството дава свързаност с вътрешното усещане за лична сила и съдба. В западната фитотерапия и в хомеопатията това растение се употребава като успокояващо средство при депресии, хистерия и дисменорея.
Пиперка лютива (Capsicum annuum, Pepper). Цветът на лютата чушка се лансира като лек за „заседнали ситуации”. Тези хора искат да променят нещата, но не им достига енергия и пламенност. Гледат отстрани как животът се изнизва покрай тях. Средството помага да се раздвижи тяхната флегматичност и да се оживи тяхната безучастност.
Пелин див (Arhemisia vulgaris, Mugwort). Счита се, че повишава осъзнаването на психичните енергии и значението на сънищата. Животът на тези хора е твърде объркан и сложен. те са твърде здраво свързани със своите притежания, с начина си на живот и социалната си идентичност. Средството им помага да открият простотата в живота, за да се свържат с духовната си същност. Прилага се и при хора, които са преживяли нещастие, подтикващо ги да загърбят наранени фрагменти от душата си.
Пришница обикновена (Prunella vulgaris; Self-heal). Тези хора са убедени, че някакъв режим или здравна практика са отговор на техните проблеми. Затова и непрекъснато ги сменят. Понякога те наистина страдат от здравен проблем, изискващ пределна мобилизация на силите. В други случаи на тях просто им е трудно да преценят кое как се отразява на здравето им. Във фитотерапията растението се употребява при разнообразни кожни проблеми – рани (вкл. от ухапване), обриви (пришки), а също така при възпаление на млечните жлези и на лимфните възли, при коремни спазми и кашлици.
Равнец бял (Achilea millefolium; Yarrow). Едно от най-перспективните цветолечебни растения. Приема се за защита на психиката (и аурата) от вредни влияния; за по-голяма емоционална яснота; притежава общо антистресово и вътрешно интегриращо действие. Хора от тип Бял равнец чувстват твърде изострено състоянието на околната среда, вкл. неизречените мисли на другите. Тълпите, пътуванията и социалните предизвикателства ги изтощават. Състраданието и отдадеността на тези хора ги водят до състояние, при което усещат, че повече нищо не могат да дадат. Лекарството дава енергийно укрепване, като свързва с „вътрешния водач”. Лекува деформации на енергийното поле след катаклизми от всякакъв вид. Влиза в популярната напоследък калифорнийска формула (вж. по-долу).
Фитотерапията и хомеопатията са единодушно относно кръвоспиращото нервоуспокояващо и действие на това растение; на физическо равнище освен това е ценен помощник при различни алергии, слабо храосмилане, жлъчночернодробен застой, смущения в уринирането (цистити) и др.
Риган (Origanum vulgare, Marjoram, wild). Това растение разчиства токсичните блокажи и помага на тялото да ускори процесите си, като преработи материята в по-фина и да даде достъп до закодираната в тялото информация. Ако стремежа на човек е да трансформира материалната си част в „светлина”, Риганът е подходящо допълващо средство към духовните му практики.
Ралица (Deflinium consolida, Larkspur). Предписва се на хора, у които се борят тенденциите към водачество, от една страна и служба – от друга. Те искат да просперират, но същевременно бягат от отговорностите си. Или пък се задоволяват с изпълнение на задълженията си, но губят вътрешната цел и радост от живота. Струва им се, че когато са лидери, другите реагират отрицателно или апатично на тяхната позиция.
Рудбекия (Rudbeckia hirta; Black Eyed Susan). За събуждане на осъзнаването значението на минали психотравми. Тези хора „прескачат” тези тежки епизоди от биографията си, срещу които се боят да се изправят („емоционална амнезия”). Растението е в родствена връзка с ехинацеята, което, както и данните от психосоматиката, подсказват възможно влияние върху имунитета и на физическо равнище.
Секирче широколистно (Lathyrus latifolium; Pea, Sweet). Тези хора не се чувстват свързани и заинтересовани от мястото, където сега живеят и хората, с които всекидневно се срещат. Може би като деца прекалено често са сменяли местожителството си. Средството е полезно за улесняване на придобиването на „чувство за собствен дом”. Н телесно ниво помага при различни парализи, особено на долните крайници.
Слънчоглед (Helianthus annuum; Sunflower). Тези хора демонстрират надмощие над другите, за да покажат самоувереност – но в действителност тяхното усещане за индивидуалност е необособено. Отношенията им с баща или друга значима мъжка фигура често са изпълнени с напрежения и неразрешени конфликти. Средството помага за разбирането на душевните способности в баланс с тези на егото; също така пробужда висшето вдъхновение. Физически еквиваленти на споменатите психоенергийни модели могат да бъдат различни трескави и ставни заболявания, улеличение на далака (слезката) и външно - разнообразни рани.
Сърце дамско (Dicentra chrysantha; Bleeding Heart). Подтискайки болезнени преживявания в детството си, тези хора са притъпили спомените си за ранните години от живота си. Свикнали са да подтискат истинските си чувства, поради което им е трудно да заплачат. Дамско сърце отваря дверите към вътрешното същество и го показва в истинската му светлина. (Интересно е, че в западната фитотерапия това растение се използва при лицеви невралгии и зъбобол – соматичен израз на репресирани емоции. В буквален превод от английски – „кървящо сърце”, наистина!).
Татул (Datura stramonium, Thornapple). Този тип хора преминават през дълбока вътрешна трансформация, като усещат, че част от тях умира или коренно се видоизменя. Това състояние се среща у неизлечимо болни, но които им е трудно да мислят за смъртта и са изпълнени с огромен страх. Средството подпомага отдаването на терапевтични процеси, които изискват дълбоко упование.
Теменуга миризлива (Viola odorata; Violet, sweet). Тези хора страдат от самота, но се срамуват да споделят и общуват. Усещат се крехки и нестабилни, когато са сред хората. Обичат да работят продължително сами, на тишина. Лекарството се пие и за по-голяма топлота и хармонизиране с духовните сили в природата („цветето на феите”). В хомеопатията като важни психосоматични показания се сочат ревматичните поражения, особено на малките стави на ръцете.
Царевица (Zea mays; Maize). Лек за резервираност към хората. Тя се изявява по-силно в големите градове или когато някой навлиза в личното ни пространство. Когато са сред тълпата, такива хора сякаш губят връзка със себе си, тъй като съзнанието им не е добре центрирано в тялото. Изкривена форма за съхранение е склонността към напълняване и намаляване отделянето на урина - крласически показания на средството във фитотерапията.
Циния (Zinnia elegans; Zinnia). Животът изглежда толкова стръмен, че всеки ден се налага да се извървява със „стиснати зъби”. Хора на дълга, които поемат сякаш безкрайни отговорности. Не могат да открият моменти на спонтанност и хумор в ежедневието си. Средстото ни помага да си спомним, че имаме нужда и от дейности, които са забавни за нас, като например играта с деца.
Чай градински (Salvia officinalis; Sage). При този тип усещането за живота е, че става случайно, а не според намеренията и опистностите. Подпомага осмислянето на житейските преживявания от минало, което води до акумулиране на опит и мъдрост. Повишава осъзнаването на връзката между външния и вътрешния свят. Предполага се, че може да забави процеса на остаряване. Традиционните фитотерапевтични показания на тази билка – като хормонална регулация, имунно стимулиране, регенериране и регулиране секрециите, особено на дихателните органи и кожата – изглежда, че са брънка в реализирането на това общо въздействие.
Часовниче (Erodium cicutarium; Filaree). Свръхзаетост с дреболии вкъщи. Оплитането в детайли води до загуба на време, необходимо за по-големите цели. Средството дава възможност да се прецени кога вниманието към даден обект или личност е адекватно и кога – прекомерно.
Чесън (Allium sativum, Garlic). Лек за реконвалесцентни (възстановяващи се от сериозна болест). Тези хора усещат жизнената си сила „изцедена”. На вид са бледи, анемични. Вътрешно са неспокойни и загрижени, лесно се плашат. Лекарството дава сили за живот и активизира имунната система.
Комбинирано постбахово средство: специална калифорнийска („изравняваща”) формула или „сместа с бял равнец” (Yarrow Special Formula). Най-известната смес измежду тези, които са относително нови, съдържащи цветни лекове, проучени след д-р Бах. Съдържа есенции от бял равнец, арника и ехинацея. „Специалното” при това съчетание е сумата от вредности, характерна за съвременната цивилизация, по-специално за големия град. Помага при постоянен контакт с различни отровни субстанции, проникваща радиация, рентгеново, електромагнитно или интензивно светлинно излъчване, при травми, преумора и стресове, а също така при прилошаване по време на пътувания, особено самолетни.
Още от "Цветолечение на Д-р БАХ (4)"
Терапия с извлеци от скъпоценни камъниНалице е информация от векове за лечебно и душевно хармонизиращото влияние на минералите и особено – на скъпоценните и полускъпоценните камъни, благор ...още |
Психоемоционални архетипове(Подреждането е според основната типологична класификация на д-р Бах, а номерата -според последователността на средствата в класическите комплекти) ...още |
Какво е цветолечение на Д-р БАХД-р Едуард Бах разделя хората на седем основни групи, всяка с обичайното й негативно емоционално състояние, обозначено с ключова дума, например самота ...още |