Таханът представлява много фино смлени семена или ядки, от които се получава ароматна паста, която се усвоява по-добре от организма за разлика от целите семена или ядки.
Думата “тахан” произлиза от арабската дума “тахини” и от иврит - “тахина”, или “тхина”; от смлените семена или ядки се получава гъста консистенция. Тахан се получава от сусамови семена, орехи, фъстъци, бадеми, лешници, кашу и др. В биомагазините се среща бял сусамов тахан, получен от обелени сусамови семена, и черен сусамов тахан, който е натурален и се смята за по-полезен, получен от небелени сусамови семена.
Таханът храни клетките на мозъка, активизира умствената му дейност, подобрява паметта, очиства организма от токсини, извежда шлаките от него и го зарежда с енергия, поддържа бъбреците, черния дроб, сърдечно-съдовата система, намалява нивото на “лошия” холестерин, нормализира стойностите на хемоглобина. Някои видове тахани подобряват мъжката плодовитост, други помагат при кашлица и хипертония.
Таханите са изключително полезни за здравето и се използват както за профилактика, така и за лечение на редица болести.
Таханите са изключително богати на витамини – преди всичко B1, B2 и B6) и калций (783 mg на 100 g – почти пет пъти повече от кравето мляко), поради което е важна храна за вегани и вегетарианци. Те съдържат и витамините А, В5, В9, РР.
Таханите са популярна добавка в източната кухня. С тях се приготвят много сосове, основни ястия и десерти.
Херодот разказва за полета, засети със сусам, разположение между реките Тигър и Ефрат, от който получавали растително масло или паста. През 13 век в готварски книги са описани рецепти за хумус и ястия от индийската, японската и китайската кухня с тахан.
В САЩ сусамовата паста получила разпространение след 1940 г., когато излязла модата на правилното хранене.
Сусамовото семе е богато на мастни киселини – омега 3 и омега 6. Както знаят нашите читатели, тези киселини влияят благотворно на работата на мозъка и сърдечно-съдовата система. Сусамът е богат също на фосфор, цинк, мед, желязо, манган, магнезий, селен, без които храносмилателната, нервната и сърдечно-съдовата система не могат да функционират нормално. Ако са дефицит в организма, страдат черният дроб, бъбреците, мозъкът, появява се анемия и се влошава здравето. Витамин В1 помага правилно да работят храносмилателният тракт и нервната система.
Върху кои системи влияят таханите
1. Храносмилателната система. Сусамовата паста се усвоява лесно от организма, което хармонизира работата на храносмилателните органи. Дозата на ден е по 2-3 чаени лъжички. Таханът се препоръчва при разстройства на храносмилането и като помощник за преработването на по-тежка храна.
2. Проблемна кожа. С обриви и акне се справя цинкът, на който са богати таханите. За да изчезне акнето, се препоръчва на ден да се изяжда по една супена лъжица.
3. Косата. За да бъде здрава и красива, са й необходими витамини и микроелементи. Освен маски със сусамово масло, може да се употребяват всеки ден по няколко чаени лъжички тахан.
Таханите се съчетават добре с месо, риба или зеленчуци, със сладки компоненти в десертите.
Откъс от книгата на издателство Распер „Таханите: Суперхрана, дар от Ориента"