Кои са типичните остеопорозни счупвания?


| Прочетено Прочетено: 1099 пъти | КоменариКоментари: 0



Кои са типичните остеопорозни счупвания?

Съветите са на доц. Александър Шинков, специалист ендокринолог с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на заболявания на щитовидната жлеза, на калциево-фосфорната обмяна, хормонални и метаболитни нарушения и остеопороза пред „Линия здраве“.

Остеопорозата е сред най-често срещаните заболявания на костната система. Това е прогресиращо метаболитно заболяване, характеризиращо се с разграждане на костната тъкан и намаляване нивата на костна маса, което води до отслабване здравината на костите и повишен риск от фрактури и счупвания.

Най-застрашени от заболяването са жените и възрастните хора. Причината представителите на нежния пол да боледуват от остеопороза по-често от мъжете, е по-малката пикова костна маса в края на пубертета и хормоналните нарушения, които настъпват преди и по време на менопаузата. При възрастните хора заболяването се дължи на естественото стареене на костната тъкан.

Рискови фактори за отключване на заболяването са приемът на някои лекарства, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, хронични заболявания и тумори, намалената двигателна активност и разбира се, хранителни дефицити на ключови нутриенти, отговорни за здравето на костите, каквито са витамин D, калций, протеини, магнезий, витамин С и др.

Възрастта - основен рисков фактор

Остеопорозата засяга около 30 на сто от жените над 50-годишна възраст. При мъжете е по-рядко, но въпреки това се счита, че това не е предимно женско заболяване. Между 15-20 на сто от мъжете, които доживеят по-късна възраст, ще имат остеопороза или фактура, свързана с остеопороза.

Възрастта си остава основен рисков фактор. Както генетични, така и поведенчески фактори могат да доведат до появата на болестта в по-млада възраст при жените.

Костта е много динамична тъкан, тя се обновява постоянно. Но след 40-годишна възраст започва бавна загуба на костна тъкан- 0.5-1 на сто годишно, и това в даден момент ще доведе до критично ниска костна маса. В много напреднал стадий на остеопороза се наблюдава фактори дори при кихане, кашляне, навеждане.

Остеопорозата - тихият "крадец"

Болестта няма собствени симптоми. Има рискови пациенти, но когато се появят оплаквания, те се дължат най-често на счупванията. Тогава е късно.

Има типично остеопорозни фрактури - напр. на бедрото. Фрактурата на прешлени, за разлика от счупванията на бедро или на китка, в голям процент- до 50 на сто, остават неразпознати, т.е човек не знае, че има счупен прешлен. Понякога има болка в гърба, понякога дори няма.

Болката в гърба може да се дължи на други причини, не заради прешлен, но винаги изисква уточняване.

Рисковите пациенти: пушачи, жени в ранна менопауза, хора с поднормено тегло, злоупотребяващи с алкохол и хора, които не се хранят рационално, т.е хранене, бедно на калций и протеини, а също и на магнезий. Тук  може да се отбележи и нискобелтъчното хранене .

Към рисковите болни спадат и пациентите с ревматоиден полиартрит, при свръхпродукция на хормоните на щитовидната жлеза, а също и при някои вродени заболявания.

Дефицитът на витамин Д е ключов, тъй като води до промени, свързани с набавяне на калций от костта.

Костите обичат движението - от обикновеното: ставане, сядане, ходене до интензивни тренировки със силово натоварване. Спортът намалява костната загуба при хора, страдащи от остеопороза.

Начинът по който се поставя диагнозата е чрез измерване на костната плътност. Качеството на костната плътност пък се разбира при падане.











Акценти от Здравница



Десет често срещани грешки по време на хранене

Десет често срещани грешки по време на хранене

По-добре да хапнете с апетит и наслада малко от някое трудносмилаемо ястие, отколкото фанатично да преглъщате само чай, или нещо, което не ви се хапва в момента....още

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Постът като вид диета се препоръчва дори от светските лекари – те отбелязват благотворното въздействие на временното въздържане от животински белтъци и мазнини върху организма....още

Йога за укрепване на нервната система

Йога за укрепване на нервната система

Според йога, мозъкът и нервната система са едно цяло. От финото регулиране на нервната система зависи функцията на всяка тъкан в тялото....още

Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сода Бикарбонат - без алуминий Сода Бикарбонат - без алуминий

Безопасна добавка в храната! Не съдържа глутен! Содата без съдържание на алуминий има редица благоприятни ефекти за здравето....


Цена: 4.00 лв.


Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email