Недоносените бебета през зимния сезон: Как да ги опазим?


| Прочетено Прочетено: 1356 пъти | КоменариКоментари: 0



Недоносените бебета през зимния сезон: Как да ги опазим?

проф. д-р Боряна СлънчеваИнтервю с неонатолога проф. д-р Боряна Слънчева. Тя е началник клиника в "Майчин дом" и има изключителен опит в специализираните грижи за недоносени бебета, родени с много ниско и екстремно ниско тегло.

- Проф. Слънчева, кое определя едно раждане като преждевременно?
- Раждания преди 37-а гестационна седмица се водят преждевременни раждания.

- Кои са причините, които най-често предизвикват преждевременно раждане?
- Причините са медицински и социални или комбинацията от двете.

Медицинските причини са предходни заболявания на бременната, заболявания, свързани с бременността-преемкламсия, уроинфекции, влагалищни инфекции или други вирусни инфекции. Социалните причини са свързани с възрастта на бременната (под 16 и над 35 г.); образование; асистирана репродукция с раждане на близнаци.

- Има ли бременни жени, които са изложени на по-висок риск от преждевременно раждане?
- Бременни с повишен риск за преждевременно раждане са тези, които са имали раждане на недоносено дете; бременни с хронични заболявания, напр. диабет; с многоплодна бременност и възраст под 16 и над 40 г.

- А има ли механизъм, по който още преди забременяването може да се разбере дали жената е предразположена към преждевременно раждане?
- За съжаление, точни критерии и показатели не съществуват, но ако бременната е от рисковата група, трябва бременността да се проследява много внимателно от акушер-гинеколог.

- А какви са рисковете за бебетата, родени преждевременно?
- Основният риск е анатомичната и морфологична незрялост на всички органи и системи и особено - незрялост на белите дробове. Колкото по-рано се ражда едно бебе, толкова по-голям е рискът от сериозни медицински проблеми и усложнения в дългосрочен план. Това налага развитието на тези недоносени новородени да се проследява минимум до една година от различни детски специалисти.

- Какъв е средният процент на родените преждевременно бебета в България?
- Около 11% и не се е променил в близките години.

- От какви специфични здравни грижи се нуждаят недоносените деца и какво се прави за тях у нас?
- Недоносените деца трябва да се раждат в болници, които могат да им окажат качествена медицинска грижа - съвременно оборудване с иновативна техника - кувьози, апарати за дихателно подпомагане, съвременна техника за образна диагностика и отлично обучен персонал-лекари, сестри и акушерки.

Транспортирането на недоносеното новородено от една болница в друга не е добър избор. Това е стрес и травма за всяко новородено, а още повече на дете, родено преждевременно. На този етап болниците трето ниво на компетентност и някои от второ ниво са добре оборудвани и имат подготвени специалисти.

Раждането на недоносени с тегло под 1200 гр. и под 30-а гестационна седмица трябва да става в болници трето ниво, защото незрялостта и ниското тегло водят до сериозни проблеми, продължително дихателно подпомагане, сърдечни нарушения, проблеми с храненето, проследяване на зрението от специалист очен лекар и евентуално оперативно поведение (лазертерапия).

- А нуждаят ли се от специфични грижи и у дома?
- Да, недоносените изискват и по-специфични грижи след изписването. Изписването им е добре да стане с разписване на индивидуален медико-социален план, в който са отразени във времето необходимите консултации с детски специалист - кардиолог, пулмолог, очен лекар, невролог, а при необходимост и провеждане на рехабилитация, контролна трансфонтаниална ехография.

- За какво трябва да бъдат особено внимателни родителите на недоносени бебета през предстоящия сезон на респираторни заболявания, както и по време на продължаващата пандемия?
- Кърмачетата се разболяват от COVID-19 инфекция от възрастните и това важи и за недоносените бебета. Добре е възрастните да спазват определени правила, като първото от тях е да са ваксинирани, на второ място да ограничат контактите и да спазват определени хигиенни навици - миене на ръце преди контакта с бебето, проветряване на стаите през 2 ч. за 10 мин.

В зимния сезон има и други вирусни инфекции, които също протичат тежко при недоносените деца и един от тях е респираторно-синтициалният вирус (RSV).

- Какво представлява той и доколко е опасен за недоносените бебета?
- Това е вирус, засягащ предимно децата до 2-годишна възраст - въздушно-капкова инфекция. Източник на тази инфекция са по-големи деца или възрастни. Недоносените са в изключително рисковата група.

Заболяването протича с инфекция на горните дихателни пътища - хрема, ларингит, и в повечето случаи бързо прогресира, засягайки белите дробове и най-малките дихателни пътища – бронхиолите, като настъпва бронхиолит. В тези случаи има суха, трудно овладяваща се кашлица, свиркане, затруднено дишане.

Голяма част от децата имат нужда от инхалаторно лечение с кортикостероиди и бронходилататори (пулмикорт, вентолин). За съжаление при недоносените често се налага прием в болница и продължително лечение, в някои от случаите има необходимост от кислород или по-активно дихателно подпомагане.

Повече от 8 години при недоносените деца се провежда профилактика на RSV с използването на моноклонално антитяло Синаджис, което блокира размножаването на вируса и не позволява усложнение на заболяването с бронхиолит. Медикаментът е с висока цена и се реимбурсира от здравната каса. Изписва се по нейни критерии с протоколи, като се покрива целият вирусен сезон от октомври до  март.











Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Оригинален канадски кленов сироп Оригинален канадски кленов сироп

Екологично чист продукт. 100% гаранция за качество и произход. Директно от Канада. Клас "А" (Light)....


Цена: 40.20 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email