Недоносените бебета през зимния сезон: Как да ги опазим?


| Прочетено Прочетено: 1364 пъти | КоменариКоментари: 0



Недоносените бебета през зимния сезон: Как да ги опазим?

проф. д-р Боряна СлънчеваИнтервю с неонатолога проф. д-р Боряна Слънчева. Тя е началник клиника в "Майчин дом" и има изключителен опит в специализираните грижи за недоносени бебета, родени с много ниско и екстремно ниско тегло.

- Проф. Слънчева, кое определя едно раждане като преждевременно?
- Раждания преди 37-а гестационна седмица се водят преждевременни раждания.

- Кои са причините, които най-често предизвикват преждевременно раждане?
- Причините са медицински и социални или комбинацията от двете.

Медицинските причини са предходни заболявания на бременната, заболявания, свързани с бременността-преемкламсия, уроинфекции, влагалищни инфекции или други вирусни инфекции. Социалните причини са свързани с възрастта на бременната (под 16 и над 35 г.); образование; асистирана репродукция с раждане на близнаци.

- Има ли бременни жени, които са изложени на по-висок риск от преждевременно раждане?
- Бременни с повишен риск за преждевременно раждане са тези, които са имали раждане на недоносено дете; бременни с хронични заболявания, напр. диабет; с многоплодна бременност и възраст под 16 и над 40 г.

- А има ли механизъм, по който още преди забременяването може да се разбере дали жената е предразположена към преждевременно раждане?
- За съжаление, точни критерии и показатели не съществуват, но ако бременната е от рисковата група, трябва бременността да се проследява много внимателно от акушер-гинеколог.

- А какви са рисковете за бебетата, родени преждевременно?
- Основният риск е анатомичната и морфологична незрялост на всички органи и системи и особено - незрялост на белите дробове. Колкото по-рано се ражда едно бебе, толкова по-голям е рискът от сериозни медицински проблеми и усложнения в дългосрочен план. Това налага развитието на тези недоносени новородени да се проследява минимум до една година от различни детски специалисти.

- Какъв е средният процент на родените преждевременно бебета в България?
- Около 11% и не се е променил в близките години.

- От какви специфични здравни грижи се нуждаят недоносените деца и какво се прави за тях у нас?
- Недоносените деца трябва да се раждат в болници, които могат да им окажат качествена медицинска грижа - съвременно оборудване с иновативна техника - кувьози, апарати за дихателно подпомагане, съвременна техника за образна диагностика и отлично обучен персонал-лекари, сестри и акушерки.

Транспортирането на недоносеното новородено от една болница в друга не е добър избор. Това е стрес и травма за всяко новородено, а още повече на дете, родено преждевременно. На този етап болниците трето ниво на компетентност и някои от второ ниво са добре оборудвани и имат подготвени специалисти.

Раждането на недоносени с тегло под 1200 гр. и под 30-а гестационна седмица трябва да става в болници трето ниво, защото незрялостта и ниското тегло водят до сериозни проблеми, продължително дихателно подпомагане, сърдечни нарушения, проблеми с храненето, проследяване на зрението от специалист очен лекар и евентуално оперативно поведение (лазертерапия).

- А нуждаят ли се от специфични грижи и у дома?
- Да, недоносените изискват и по-специфични грижи след изписването. Изписването им е добре да стане с разписване на индивидуален медико-социален план, в който са отразени във времето необходимите консултации с детски специалист - кардиолог, пулмолог, очен лекар, невролог, а при необходимост и провеждане на рехабилитация, контролна трансфонтаниална ехография.

- За какво трябва да бъдат особено внимателни родителите на недоносени бебета през предстоящия сезон на респираторни заболявания, както и по време на продължаващата пандемия?
- Кърмачетата се разболяват от COVID-19 инфекция от възрастните и това важи и за недоносените бебета. Добре е възрастните да спазват определени правила, като първото от тях е да са ваксинирани, на второ място да ограничат контактите и да спазват определени хигиенни навици - миене на ръце преди контакта с бебето, проветряване на стаите през 2 ч. за 10 мин.

В зимния сезон има и други вирусни инфекции, които също протичат тежко при недоносените деца и един от тях е респираторно-синтициалният вирус (RSV).

- Какво представлява той и доколко е опасен за недоносените бебета?
- Това е вирус, засягащ предимно децата до 2-годишна възраст - въздушно-капкова инфекция. Източник на тази инфекция са по-големи деца или възрастни. Недоносените са в изключително рисковата група.

Заболяването протича с инфекция на горните дихателни пътища - хрема, ларингит, и в повечето случаи бързо прогресира, засягайки белите дробове и най-малките дихателни пътища – бронхиолите, като настъпва бронхиолит. В тези случаи има суха, трудно овладяваща се кашлица, свиркане, затруднено дишане.

Голяма част от децата имат нужда от инхалаторно лечение с кортикостероиди и бронходилататори (пулмикорт, вентолин). За съжаление при недоносените често се налага прием в болница и продължително лечение, в някои от случаите има необходимост от кислород или по-активно дихателно подпомагане.

Повече от 8 години при недоносените деца се провежда профилактика на RSV с използването на моноклонално антитяло Синаджис, което блокира размножаването на вируса и не позволява усложнение на заболяването с бронхиолит. Медикаментът е с висока цена и се реимбурсира от здравната каса. Изписва се по нейни критерии с протоколи, като се покрива целият вирусен сезон от октомври до  март.











Акценти от Здравница



Познавате ли Айенгар йога?

Познавате ли Айенгар йога?

Айенгар йога помага на всеки човек, дори и да е в инвалидна количка, да я практикува. Здравето е само една от ползите от прилагането на метода, защото реалната цел на йога е духовното осъзнаване....още

Сорго - добра алтернатива на храна за хора, чувствителни към глутен

Сорго - добра алтернатива на храна за хора, чувствителни към глутен

Сорго се отглежда главно в страни с тропичен климат. По добив се нарежда на четвърто място сред зърнено-житните култури. Народните названия на сорго (Sorghum) са метла, мътлар, татар, метлина и цирек....още

Ползите от канелата, според Айдън Мустафов

Ползите от канелата, според Айдън Мустафов

Сега ще ви запозная с една билка, за която с право мога да кажа, че е създадена за носа и гърлото. Тази билка, известна повече като подправка, е канелата....още

10 билки с които да се справяме с живота по-леко

10 билки с които да се справяме с живота по-леко

Често в живота ни върви за едно, а за друго-никак. Има и такива периоди, в които сякаш съвсем съдбата е срещу нас. За тези тежки моменти са следните билки, с които човек да се подкрепя телесно и душевно....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Алое - сух екстракт при запек Алое - сух екстракт при запек

Алое - сух екстракт на капсули притежава благоприятен ефект при хроничен запек. Продуктът не предизвиква привикване и няма странични ефекти....


Цена: 9.00 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email