Съветите са на Теодора Рачева – Деви.
Теодора Рачева-Деви е йога преподавател и специалист по констелации. Тя е специалист по китайска традиционна медицина, прилага още йога, медитация, пранаяма, етерични масла, мудри.
- С каква емоция е свързано здравето на белите дробове?
- Това е много често срещан въпрос.
В китайската традиционна медицина всеки орган в тялото работи с друг, те са ин-ян двойка, и обикновено единият е кух, а другият е плътен орган. Белите дробове и дебелото черво работят заедно, за да ни помогнат да се освободим от миналото, което се случва всеки ден през дебелото черво и да приемем новото. Да вдишаме новото бъдеще, новият живот, да вдъхваме с ентусиазъм това, което животът ни поднася. Това е положителният аспект.
От друга страна обаче, емоциите, които блокират работата на белите дробове са мъка, тъга, скръб, апатия, и депресия. Тези емоции, ако останат непреработени у нас, се превръщат в депресия. Да, тези емоции са деструктивни, но са суровият материал, който да вземем и да преобразуваме в положителни чувства.
Ако човек е твърде много плаче, то той натоварва белите дробове с емоции, и това води до изхабяване на чи енергията, която те приемат чрез дишането. Когато ние не преработваме емоциите, и се намеси и страхът, който се отразява и на работата на бъбреците, то тогава се появява кашлица, задух и секрети. Това нарушено движение във функционирането на белите дробове се насочва надолу, към бъбреците и навън, към кожата. Кашлицата може да се разглежда в този случаи и като нещо, което ние искаме да изкараме от нас, напр. натрупана тъга, неусвоена мъка.
- Кои симптоми още издават слабост на белите дробове?
Не всички симптоми се свързват директно с определен орган. Депресията, прекомерната тъга,проблеми с кожата и косата- тези оплаквания не можем да ги отнесем веднага към слаба чи-енергия на белите дробове. Или студени крайници, обилното изпотяване или ако не можем да се изпотяваме, както и чести настинки, нисък имунитет. Тези проблеми се забелязват при нашата аура.
Когато човек не може да пусне миналото, ако цикли едно и също нещо, болки в кръста и коленете, хроничен запек или диария, а също и подуване на корема. Тези оплаквания могат да са сигнал за проблеми с белите дробове.
- В случай на ковид-19 какво да направим?
Китайската традиционна медицина ни дава инструмент за преобразуване на това, което ни разболява, докато класическата медицина е ориентирана към външните патогени - бацили, вируси, бактерии, които ни разболяват. Източната медицина казва, че за здравето е по-важна вътрешната среда: това са нашите мисли, емоции, начинът ни на живот.
Ако ние не сме могли да преобразуваме страхът в бъбреците и тъгата в белите дробове, това може да създаде у нас усещане за притиснатост, за фрустрация.
Много хора, които имат нужда от кислородно дишане и трябва да постъпят в интензивните отделения, може би преживяват паник атаки.
При кашлица и задух може да се направят няколко дихателни практики, които да помогнат.
Упражнение №1
Вдишаме, и издишаме, като си представяме, че сме зли и съскаме като изкарваме целия въздух, и пъпът да отиде навътре, като ръцете ни са активни, все едно придърпваме нещо към себе си.
В китайската медицина белите дробове и дебелото черво са свързани с елемента метал и сезонът есен.
Програма за възстановяване след ковид-19 на графиня Ангелика Волфскийл, известен немски хомеопат.
Тя включва 4 Шуслерови соли (или минерални соли), които е добре да има във всяка домашна аптечка.
- Шуслерова сол №3 и Шуслерова сол №6, които се прилагат за увеличаване на кислорода в тялото, и осигуряват клетъчното дишане.
- Шуслерова сол №3 се грижи за транспортиране на кислорода до клетките в тялото.
- Шуслерова сол №6 е позната като сол на детоксикацията, но тя много добре се грижи за усвояването на кислорода.
Допълнителната полза от тях двете е, че подсилват имунитета.Те могат да се вземат напр. сутрин.
Другата полезна комбинацияса Шуслерова сол №4 и Шуслерова сол № 11. Шуслерова сол №4 е солта на лигавиците, за дихателната лигавица и лигавиците на белите дробове.
Шуслерова сол №11 се грижи за клетъчното хранене и регенерацията. Тя подпомага чудесно имунитета.Те могат да се вземат в следобедните часове или привечер. Шуслеровите соли трябва да се приемат по 4-5 гранулки дневно.
Специалистите съветват тази комбинация от 4 Шуслерови соли да се използва поне 6 месеца след прекаран ковид, или след сериозни усложнения като бронхопневмония напр., както и при хора, на които им се е наложило сериозно медикаментозно лечение.
На тези, които имат прекарано усложнение, се препоръчват и Шуслеровите мехлеми. За целта най-подходящи са Шуслеровите мехлеми №3 и 6, които се нанасят локално, т.е намазва се областта на гърдите и на гърба. Утрините е добре да се слага Шуслеров мехлем №3, а вечер - Шуслеров мехлем №6.
Тази терапия ще помогне белодробната лигавица да се възстанови, особено след прекарана бронхопневмония, независимо от нейния причинител.
За тези, които се интересуват повече могат да научат повече за активните точки на белите дробове, използвани от китайската традиционна медицина, както и т.нар сутрешен енергиен шот с изтупване на меридианите. Тези упражнения могат да се правят и превантивно, повече информация можете да откриете в you tube канала на Теодора Рачева-Деви.