
Още древните египтяни са познавали неговото лечебно действие. Името на билката на латински идва от salvare, което означава лекувам.
Билкарите различават над 160 вида салвия. Напоследък най-много статии излезнаха за градинската салвия /Salvia officinalis/. Но не по-малко полезни са и други видове напр. Salvia nevadensis, която на немски се нарича медена салвия /Honig salbei/. Растението има фини, тесни листенца, които растат леко увиснали и от тях се излъчва миризма на градински мед, когато ги докоснете. Родината на растението е Невада, но то успешно вирее и в Европа, и особено в районите, където зимата е мека. Когато температурата навън падне под минус 5 градуса, растението трябва да се прибере вътре. Но заради уханието му си струва усилията по отглеждането.
Медената салвия е предпочитано растение за украса и в алпинеума. Заедно с мащерка и тлъстига виреят много добре.
Полезна е и малко популярната мускатова салвия / Salvia sclarea/. Тя е позната още под името римска салвия. Тя е двугодишно вечнозелено растение, което намира приложение и за декорация. Листата й се използват при някои хормонални смущения. Тя е медоносно растение, което се среща от региона на Средиземно море до Централна Азия. Древните римляни и гърци са я използвали при главоболие / листа и цветчета/ в сурово състояние и като запарка. В миналото са добавали цветчетата за природен аромат към пелина, а също и към други видове вина.
В немскоговорящото пространство пък познават Salvia dorisiana, от която се прави много вкусен сироп. Родината на този вид салвия е Хондурас. Листенцата при докосване излъчват аромат, подобен на агаве. Подходящи и за ароматен чай, в комбинация с билката върбинка.
Има и още един вид медицинска салвия, която се нарича салвия дивинорум (Salvia divinorum). Тя е силно психотропно растение, което е било познато още на шаманите от Мексико.
разгледай и поръчай Градински чай (Салвия), изсушени листа, Билкария, 30 гр.
разгледай и поръчай Здравословни продукти със Салвия
прочети още Защо наричат градинския чай Божигробски босилек? (част 1)
прочети още Благотворната сила на растенията: Градински чай