Социалният аспект на множествената склероза


| Прочетено Прочетено: 1393 пъти | КоменариКоментари: 0



Социалният аспект на множествената склероза

Болестта засяга предимно млади хора между 20 и 40-годишна възраст.
 
Множествената склероза (МС) остава заболяване, което често е неразбрано и непознато сред обществото. Болестта обаче засяга млади хора между 20 и 40-годишна възраст като жените се разболяват два пъти по-често от мъжете.

У нас се счита, че има около 4000 пациенти с МС. 

Множествената склероза е хронично заболяване на централната нервна система, при което имунната системата атакува миелинова обвивка на мозъка, гръбначния мозък и оптичните нерви, причинявайки възпаление и необратими увреждания. Разрушаването на миелиновата обвивка на нервите води до нарушаване в проводимостта на нервния импулс, което предизвиква множество симптоми, и може да причини инвалидизация. Най-честите симптоми на заболяването са умора, загуба на ориентация, проблеми със зрението, спастичност, проблеми с отделителната система и когнитивни нарушения (между 40 и 70% от пациентите). Съпътстващите симптоми обаче са много повече, като при всеки един пациент те се проявяват с различна сила.

МС не е наследствено заболяване, но при някои хора вероятно има повишен риск поради генетични фактори, поясни  проф. Лъчезар Трайков, ръководител на катедрата по неврология в МУ-София и ръководител на отделение в клиниката по неврология в УМБАЛ “Александровска”. 

Проф. Трайков уточни, че симптомите оказват влияние върху начина на живот на пациентите като променят не само ежедневието им, но и това как те възприемат социалните връзки, ежедневните ситуации и водят до реакции, различни от очакваните. Това, което е малко известно е, обаче, че болестта рефлектира по почти същия начин върху близките на болните от множествена склероза или тези, които се грижат за тях.

Неотдавнашно проучване, проведено от "Рош" глобално (онлайн сред 1727 души с МС и 1751 хора, които се грижат за пациенти с МС, в Канада, Италия, Франция, Германия, Испания, Великобритания) потвърди, че 96% от пациентите с множествена склероза не могат да присъстват на различни нормални социални събития като рождени дни или на почивка заради болестта си.

44% от всички диагностицирани не правят дългосрочни планове за бъдещето, а 43% не се решават на социално обвързване, тъй като не могат да предвидят развитието на болестта.

86% от болните, казват че биха искали помощ при изпълнение на домашните си задължения като готвене, почистване в случаите, в които не се чувстват добре.

Цифрите, отнасящи се за близките и партньорите на пациентите, са показателни за ефекта, който МС има върху обществото като цяло. Промяна в работния режим се налага средно 7 месеца след поставяне на диагнозата. 25% от болните напускат работа в рамките на този период, а 10% от близките на пациенти с МС се отказват от професията си, за да се грижат за тях.

Тези аспекти влияят и на цената на лисата на заетост, която обществото и държавата заплащат. Според направени изследвания1, общите годишни непреки разходи, свързани със загуба на производителността, е приблизително 16 000 евро на човек, диагностициран с МС. Загубата е почти двойна – 31 000 евро за всеки близък на пациент, който полага грижи за пациент.

 „Диагностиката, лечението и рехабилитацията на пациенти с МС е важно не само за тях, но и за обществото като цяло. Нетрудоспособността и липсата на социалните контакти са много по-значими дори и във финансово отношение от инвестицията в съвременни терапии или болнична грижа. Затова новите лечения и информираността на пациентите и техните близки трябва да е приоритет и на лекарите и на институциите“, обобщи проф. Трайков.











Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email