10-те най-популярни народни мехлема
Мехлемите са позабравен арсенал в народната медицина, особено след като почти изчезна практиката у нас в аптеките да приготвят на место различни ex tempore сиропи, тинктури, прахчета, капки, кремове, мази и др. Най-често мехлемите се използват при рани, екземи, но се прилагат и в много други случаи.
„Здравница” събра 10-те най-популярните народни мазила.
1. При ревматизъм и артрит, а също и при също и при ставни болки се прави мехлем, състоящ се от 10 гр. камфор, 54 гр. медицински вазелин,, 8 гр. парафин и 24 гр. ланолин. Камфорът се получава след обработка на елово масло, добито от игличките и младите клонки на дървото.
2. За лекуване на рани и циреи може да се приготви следния мехлем: 15 гр. сухи листа от орех се счукват на прах и се заливат със 100 мл. слънчогледово олио или зехтин. Престоява 7 дни, държи се 3 часа на вряща водна баня, прецежда се 2 пъти през марля, след което ври още 30 мин. Добавя се 15 гр. восък и се разбърква до изстиване.
3. Вземат се 1 част екстракт от листните пъпки на черна топола и 8 части свинска мас и се смесват добре. Полученият мехлем се прилага за втриване при бронхит, астма, полиартрит, камъни в бъбреци, цистит, а също и при простатит.
4. Счукани на прах сушени тополови листни пъпки се смесват с краве масло или вазелин ( в съотношение 1: 10). Употребява се при циреи, рани, язви, декубитус ( рани при залежаване).
5. Мехлемът от сушени тополови пъпки помага за укрепване на косата и при пърхот. Пригответе съд от йенско стъкло, в който се нареждат слой овча или говежда лой ( от вътрешности), после тополови пъпки и така се редуват, като най-отгоре се поставя лой( суровините са в съотношение 1: 10). Похлупва се и се замазва с тесто. Слага се във фурна – когато сместа кипне, изключва се, след известно време пак се нагрява до кипване и пак се изключва. Прави се в рамките на 24 часа. Горещо се прецежда през марля. 2-3 дни преди измиване на главата ( мие се 1 път на 10 дни) сместа се втрива в корените на главата.
6. Един от най-добрите ранозаздряващи мехлеми е по рецепта на руските знахари: 100 гр. растително масло, 8 гр. жълт восък, 5 гр. бял восък, 20 гр. борова смола ( колофон) и 1 гр. тамян, счукан на прах, 1 суп.л. прясно безсолно краве масло – слагат се в тенджерка и врят 10 мин. при постоянно бъркане и отстраняване на пяната. Нанася се на тънък слой върху парченце марля и се нанася върху раната ( независимо дали е прясна или занемарена).
7. При екземи пригответе следните съставки: 100 гр. брезов катран, 50 гр. прясно краве мляко и 4 сурови жълтъка. Бъркат се интензивно в продължение на 15 мин. Намазват се засегнатите участци, мехлемът стои известно време и се отмива със затоплена суроватка от кисело мляко.
8. При подути крака се препоръчва следния мехлем: стопяват се на водна баня 5 гр. восък, 3 гр. каково масло и 10 гр. ланолин. Загряват се до 60 С 35 гр. бадемово масло и 50 гр. дестилирана вода и се добавят към сместа при постоянно бъркане с миксер ( на най-ниската степен) до пълното изстиване. Накрая се слага 10 гр. масло от клек. Съхранява се на хладно и при нужда се втрива в стъпалата и прасците. Така приготвеният мехлем има трайност 6 месеца.
9. Преди повече от 9 века игуменката Св.Хилдегард препоръчва при краста следния мехлем: листа от песъкиня ( Padus racemosa) се счукват заедно с прясна свинска сланина. Сместа се загрява, най-добре на водна баня до разтопяване и след изстиване се прецежда чрез изстискване. Мажат се засегнатите места.
10. Цинкова мас – тя има много приложения, едно от тях е антисептично при рани. Вземат се цинков оксид ( 1.5 гр) и се оставят настрана. Стопявате на водна баня 3 гр. бял восък, 3 гр. твърд парафин и 22.5 гр. бадемово масло. Отмервате 1.5 гр. от течната смес и я разбърквате много добре с цинковия оксид. Остатъкът от течната мазна смес я прибавяте на порции и бъркате много интензивно, докато изстине. Слагате в кутийка. Срок на годност: 6 месеца, съхранявате на тъмно място.
Tweet
|
Акценти от Здравница
По-малко пари за инвитро процедури през 2025?Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още |
Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?Има ли как да сме подготвени за предстоящия бум на грипа? Предлагаме Ви няколко лесни правила за поведение при евентуално заразяване....още |
Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидозаКачественият инхалатор е от ключово значение за ефективността на лечението на муковисцидоза. Той доставя медикаментите директно в белите дробове, подпомагайки дишането и намалявайки риска от сериозни инфекции....още |
Как де се предпазим от вредното действие на захарта и алкохола по Коледа?Прекаляването със сладко и питиета е един от най- лошите подаръци за Коледа, съветват ни експертите. Не само добавят мазнини по тялото ни, но и ни състаряват. Предлагаме ви 4 съвета как да избегнете тези грешки....още |
Виж още от акценти |