Медената вода е била използвана като лечебно средство още от древността. Тя обира налепите по стомаха и червата, освежава главата като подхранва мозъка, полезна е при водянка и жълтеница.
За по–голяма сигурност, налейте чешмяна вода и я преварете. Оставете я да се охлади до 40 С, вземете 250 мл. и разтворете в нея 1 суп.л. мед. Да се пие сутрин (на гладно) и вечер по 1 ч.ч., укрепва сърдечния мускул и коронарните съдове. Тази рецепта е подходяща не само за работещи хора, но и за пенсионери в напреднала възраст.
За възрастните медът е силно препоръчителен, така както е млякото за децата. Медът е много здравословна храна, тъй като дава на тялото правилната твърдост и стабилност. Ако обаче се яде в големи количества на един път или продължително време, може да навреди на организма. Здравият човек усеща колко мед трябва да изяде, посочва австрийският учен д-р Рудолф Щайнер.
Той съветва още двойки, на които им предстои да създават поколение да консумират профилактично мед. Тогава те не биха имали рахитични деца, тъй като медът въздейства върху възпроизводителните функции, а също и да подпомогне създаването на здрави кости на детето. Той трябва да се консумира и от двамата родители, но главно от майката.
За добро здраве се препоръчва сутрин на гладно да се пие по малко мед, смесен с вода, особено дъждовна. Още Гален е казвал, че няма нищо по-полезно от меда за тялото, подсилва апетита, отстранява газове в червата, изчиства гърдите и плеврата. Прилага ли още за укрепване на пикочния мехур и бъбреците, при затруднено уриниране.
Пиенето на медена вода снабдява организма не само с вода, но и с минерали, утолява жаждата. Предписвали го още при възпаления на сливиците, при рани в гърлото, небцето, устата, езика, укрепва венците, а зъбите – прави ги бели ( ако зъбите се намазват 3-4 пъти месечно).
Полският мед с повече билки в него може да е по-горчив, тогава е полезен за стомаха и черния дроб.
И накрая рецепта за преваряване на мед: към меда се прибавя вода ( 1/3, ¼ от обема) и се поставя на слаб огън.Докато ври непрекъснато се отстранява пяната докато тя престане да появява. Ако не добавите вода към меда, то той ще загори, ще стане горчив , а пяна няма да се отдели. Така че, водата е задължителна!
разгледай и поръчай Мед и пчелни продукти
прочети още Нови видове мед напират към трапезата (част 1)
прочети още Колко вида мед познавате? (Част 1)
прочети още Кои са най-ефикасните рецепти с мед? (част 2)
прочети още Здрава зима с боров мед и витаминозни напитки (Народни рецепти)
прочети още Лечебната сила на медената вода
прочети още Облепиха и мед укрепват здравето
прочети още Чаят и медът могат да помогнат срещу устойчивите супербактерии
прочети още Народни рецепти с мед при проблеми със сърцето
прочети още Колко евтин е българският мед и какви лечебни свойства има