Истината за тази болест настъпва, когато се слагат чиниите. Непоносимостта към пшеницата и други зърнени храни в последните години, за съжаление се увеличава. Характерните оплаквания като подуване на корема, болки в стомаха, значително отслабване без видима причина, лесна физическа и психическа умора след похапване са сигнали, че трябва да се мисли за това заболяване, пише австрийското сп. „Gesunder Leben”.
Болест за цял живот
Целиакията е хронична болест , при която има непоносимост към белтъка в пшеницата и други зърнени храни. Червата реагират на протена с възпаление и като последица се свива стомашната лигавица. Недостатъчното храносмилане води до намалено усвояване на витамини и микроелементи.
При малките деца целиакията често лесно се забелязва, тъй като при тях е много видимо подуването на коремчето. Докато възрастните реагират повече с уморяемост и загуба на енергия. Болестта се лекува само с... диета. Това обаче не означава, че заболяването трябва да се подценява. Целиакията е тежка болест, която засяга стомашно-чревната система ( с хронична диария и загуба на тегло) и други усложнения като анемия, остеопороза, болки в ставите, дерматит, неврологични оплаквания.
Непоносимостта към глутен уврежда чревна стена и възпалението се разпрострира в цялото тяло. Нови изследвания сочат, че лошите ефекти от непосимостта към глутена от пшеницата се отразяват още на мозък, сърце, стави и мускули, съобщава д-р Хелмут Ретцек от болницата във Фьоклабурк, Австрия.
Проблемът с глутена не спира дотук. Все повече хора съобщават за непоносимост към пшеницата, без да страдат от целиакия. И за подобрение в състоянието си, когато изключат продукта от храната си.
Последни проучвания съобщават за връзка между глутена в пшеницата и различни заболявания, за които това не е очаквано:
автоимунни болести като Хашимото (на щитовидната жлеза), тревожни разстройства, депресия, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност ( ADHS) множествена склероза и др.
55 болести се свързват с глутена, посочва още изданието. Вече 1% от населението на света страда от непоносимост към глутена. Всеки 3-и от тях има или целиакия, или алергия към пшеницата или непоносимост към глутена, без да има целиакия.
Дали болният страда от целиакия се доказва категорично със специални тестове.
Непоносимостта към глутена( без да има целиакия) протича с характерни оплаквания като следобедна умора, събуждане призори към 4 ч, лошо понасяне на кафе и алкохол.
При много заболявания, вкл. и при смущения на щитовидната жлеза трябва да се провери за чувствителност към глутена, съветва още д-р Ретцек. Настъпването на целиакия е пълзящ процес.
В началото глутенът причинява на червата възпаление с леки смущения като дискомфорт и умора след нахранване. С времето оплакванията се засилват, тъй като се уврежда лигавичния слой на червата. По-късно целиакията се проявява с цялата си усложненост.
Кои храни съдържат глутен?
Протеинът се съдържа в пшеница, ръж, ечемик, но също и в овес, лимец, спелта, камут. Освен в брашна, хляб, глутенът се съдържа в бисквити, макарони, нудели, спагети и др. тестени изделия. Преди всичко меката пшеница е била така култивирана, че да бъде все по-богата на глутен, тъй като белтъкът придава онези качества, които са особено важни за хранителната индустрия: глутенът позволява на тестото да стане особено еластично, добре да се моделира и да бухва лесно.
Хората с непоносимост към глутена трябва да четат много внимателно етикетите, където изрично да е написано, че продуктът не съдържа глутен.
В България се въвежда безглутенова диета в детските градини и училищата, а също се пише специален рецептурник за хранене.
виж всичко за Цьолиакия /целиакия/
прочети още 10 начина да разберем, че детето ни страда от цьолиакия
прочети още Цьолиакия - как живеят болните у нас и колко точно е техния бройвирусите