.jpg)
С какво най-често се самолекуваме? Според медиците хората злоупотребяват най-много с аналгетици, антибиотици, сънотворни, температуропонищаващи (антипиретици) и противовъзпалителни средства, особено през есенните и зимните месеци, пише електронното издание на испанското списание Hola.com.
Проблемът не е в еднократното им вземане, а в безконтролната им употреба. Тогава най-честите рискове за здравето са различни усложнения, токсичност, резистентност, интоксикация, някои вторични нежелани реакции, дори пристрастяване. Това, което пациентите забравят е, че приемът на все повече препарати трябва да бъде съобразен индивидуално – за един е подходящ една доза, за друг –друга, а за трети може изобщо да е противопоказен, обясняват лекарите.
Аналгетици
Най-разпространените – аспирин (ацетилсалицилова киселина), парацетамол и ибупрофен са и противотемпературни средства. При болки в главата, гърба, в ставите, дори при умора прибягваме с лека ръка към тях. Аспиринът е главен виновник за раздразване на стомашната лигавица, дори на прокървяване на стомаха. Освен това може да причини хипоглекимия и проблеми със съсирването на кръвта. Не се препоръчва на деца заради риск от поява на синдром на Рей (причинява отичане на мозъка и увреждане на черния дроб, а в тежки случаи дори смърт).
Ибупрофенът може да засегне храносмилателния тракт, разбира се, в по-малка степен от аспирина. При предозиране на парацетамол може да пострада черният дроб.
Антибиотици
Проблемът с антибиотиците е в активната съставка, като честота и начина на употреба трябва да е назначен задължително от специалист. Преждевременното му спиране (в повечето случаи трябва да се пие 7 дни) е грешка, която води до резистентност към бактериите, които причиняват инфекцията. Вземането на антибиотик при вирусна инфекция напр , придружена с температуни състояния е излишно, казват лекарите.
Противовъзпалителни
Обикновено ги предписват при различни ревматични заболявания, травми , мускулни и артритни болки. Много от тези препарати повишават раздразнимостта на стомаха и честата им употреба може да увреди още черният дроб, а също да доведе до задържане на течности в организма. Затова трябва да се назначават от лекар.
Сънотворни
Тук става въпрос за самолечение с различните транквиланти, антидепресанти и лекарства, които премахват страх, напрежение и безпокойство (с анксиолитичен ефект). Ако се пият безконтролно имат тежки поражения върху личността и душата - от проблеми със съня до отклонения в поведението.