Обвързаха инфлацията с цените на лекарствата


| Прочетено Прочетено: 1069 пъти | КоменариКоментари: 0



Обвързаха инфлацията с цените на лекарстватаВсички цени на лекарствените продукти без лекарско предписание, които са регистрирани към момента, няма да могат да се увеличават с повече от статистически отчетената инфлация, съобщават от пресслужбата на Министерски съвет.

Условието е вписано в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, чийто текст беше одобрен от служебния кабинет.

От МС твърдят, че това е антикризисна мярка, която ще важи една година от влизането в сила на наредбата.

Според нея на регулация подлежат цените на лекарствата, които са включвани в Позитивния лекарствен списък. Регулираната цена на лекарствения продукт ще бъде и негова пределна цена при продажбата му на дребно.

Пределните цени на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, също подлежат на регулиране.

Въвежда се изискването генеричните лекарствени продукти да са на цена, което не е по-висока от 80 на сто от цената на оригиналния лекарствен продукт. Правилото ще важи и за първия генеричен продукт в група, докато останалите ще бъдат регулирани на конкурентен принцип.

Два пъти месечно, на 2-ро и 16-то число, Позитивният лекарствен списък, Регистърът на пределните цени и Регистърът на максималните продажни цени на лекарствените продукти без лекарско предписание ще бъдат актуализирани.

В наредбата са вписани условията и реда за регистрирането на максимални продажни цени на лекарствените продукти без лекарско предписание. Отбелязани са и условията, правилата и критерии за включване или изключване на лекарствените продукти от Позитивния лекарствен списък.

Освен това са определени условията за утвърждаване, отменяне или изменяне на фармако-терапевтични ръководства, които включват критерии за оценка на ефикасността на прилаганата терапия.

Новият текст регламентира условията, при които в случаите на установена грешка в цената на производител в Гърция, цената няма да се взема предвид за период от една година при външното рефериране на цените у нас.

Причината за прилагането на този метод е големият брой постъпили писма за допускане на редица грешки в ценовия бюлетин на лекарствените продукти на Гърция.











Акценти от Здравница



Цигарата - бавен удар по мозъка и паметта!

Цигарата - бавен удар по мозъка и паметта!

Известно е, че тютюнопушенето е важен, но за съжаление трудно контролиращ се рисков фактор за мозъчносъдови заболявания, деменция, множествена склероза и нарушения на съня....още

Метаболитен синдром: Началото се корени още във феталния период

Метаболитен синдром: Началото се корени още във феталния период

Метаболитният синдром представлява комплекс от метаболитни нарушения, включващи затлъстяване, инсулинова резистентност, хиперлипидемия, артериална хипертония и както и повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и захарен диабет....още

Есента и кожата: Защо студът и влагата изострят дерматологичните проблеми

Есента и кожата: Защо студът и влагата изострят дерматологичните проблеми

Хората често възприемат лятото като сезон на слънчеви изгаряния, а есента - като време за почивка на кожата. Истината е, че именно есента е период на сериозни предизвикателства....още

Десет рецепти и съвети за раздразнени очи

Десет рецепти и съвети за раздразнени очи

Независимо дали става въпрос за зачервени очи, парене или сълзене, тези съвети могат да ви бъдат от полза. С нежни природни средства състоянието на очите може да бъде облекчено и дори да изчезнат оплакванията....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от черен кимион - капсули Масло от черен кимион - капсули

Маслото от черен кимион на Здравница е мощен и доказан имуностимулатор, аналгетик, диуретик и др. Действа благоприятно на цялото тяло....


Цена: 15.90 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email