“Българите сме на едно от първите места по сърдечно-съдови заболявания в Европа. Ефикасен начин за предпазване от инфаркт или инсулт е редовната консумация на мед. У нас обаче се сещаме за този пчелен продукт, когато вече сме се разболели”, твърдят пчелари.
Лечебната доза на меда е един грам мед на един килограм тегло. „Ако сте 50-60 килограма, това прави 50-60 грама всеки ден. Не като се разболеете. Това не е магическа пръчка и да мине всичко. Трябва постоянство - и по този начин се инвестира в собственото здраве", посочва пчелар на 2011 година Георги Гочев.
“В търговската мрежа се продават големи количества мед менте”, твърди Царят на пчеларите Кирил Киров.
„Когато медът се мие по буркана, това показва, че не е чист. Когато отидете в магазина и видите, че една част от меда кристализира, само чистият кристализира, а другата не е - значи това е мед, а останалото монозахариди, глюкози, фруктози", отбелязва Кирил Киров.
Един от основните проблеми пред сектора е ниската изкупна цена на меда. Себестойността на един буркан висококачествен мед е 5-6 лева. Изкупната цена, когато се продава на големите фирми обаче е 3,50 лв..
Друг проблем пред сектора е високата възраст на пчеларите. Младите у нас не искат да се занимават с това, защото не виждат перспектива в занаята.
Какви са видовете пчелен мед?
В зависимост от произхода на меда съществуват следните три вида пчелен мед:
Нектарен пчелен мед — пчелен мед, получен от нектар на растения. Нектарът е воден разтвор на захари и съдържа захароза, глюкоза и фруктоза в различни съотношения, което е пряко свързано с условията на средата. Този мед от своя страна се разделя на монофлорен мед и полифлорен мед.
Монофлорният мед се получава от нектара на едно растение. В България по-големи количества (с търговско значение) монофлорен мед се получават от акация, липа, лавандула и слънчоглед. Останалите видове монофлорен мед (кестенов, тютюнов, памуков, рапичен) се получават в много малки количества и не се предлагат в търговската мрежа.
Полифлорният мед се получава от едновременно цъфтящи овощни, тревисти, фуражни, етерично-маслени и други медоносни растения.
Манов мед — мед, получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията или от секрети на живи части от растенията. Маната може да е животинска мана или медена роса.
Смесен пчелен мед — мед, получен при смесването на нектарен и манов пчелен мед.
Медът помага на зъбите
Кариесът е едно от най-често срещаните стоматологични заболявания, особено при децата. Често се твърди, че медът насърчава появата на кариес, най-малко заради лепкавата си консистенция. Дали наистина е така?
Когато медът се разтвори в напитка или ястие се получава водороден прекис, който пък има антибактерилен ефект. Водородният прекис се свързва с метаболизма на бактериите и предотвратява образуването на декстрант, без който бактериите не могат да се придържат върху повърхността на зъбите.
Медът успокоява кашлицата
Чаена лъжичка мед преди сън успокоява кашлицата на децата и им помага да спят по-добре.
Някои получили сироп за кашлица с вкус на мед, други - мед. Родителите оценявали как спят децата и симптомите на кашлицата.
Разбира се това е само малка част от свойствата на меда. Здравница е публикувала и ще публикува все по интересни статии свързани с чудодейните свойства на българския мед.
Натурални медни продукти може да закупите от Здравословен магазин "Здравница"
или да поръчате онлайн от Здравословен онлайн магазин "Здравница"
прочети още Какво още може да се направи от мед?