.jpg)
Напоследък доста се говори за тези понятия, а не всички хора са достатъчно наясно с тях. Холестеролът е субстанция, подобна на мазнина, която се произвежда основно в черния дроб, но може да бъде открита и в храната. Тялото произвежда всичкия холестерол, който му е нужен. А за какво точно ни е необходим той? Холестеролът има няколко жизненоважни функции. Преди всичко участва в строежа на клетъчните мембрани и половите хормони, в синтеза на солите, които подпомагат преработването на храната и произвежда витамин D.
Всъщност има два вида холестерол - липиди с висока плътност (HDL) и липиди с ниска плътност (LDL). С други думи, “добър” холестерол и “лош” холестерол.
Добрият холестерол пренася вредните мастни остатъци от клетките и тъканите към черния дроб за изхвърляне от тялото
Прекалено ниското ниво на липидите с висока плътност увеличава риска от сърдечно заболяване. Колкото по-високо е равнището на HDL, толкова по-добре. Лошият холестерол (LDL) е виновен за по-голямата част от холестерола в кръвта и го пренася към тъканите и кръвоносните съдове на тялото, което може да доведе до запушване на артерии. Прекалено високото ниво на липидите с ниска плътност увеличава риска от сърдечни заболявания. Колкото по-ниско е равнището на LDL, толкова по-добре.
Причините за увеличаване на холестерола са свързани преди всичко с приемането на много мазнини с храната, употребата на някои лекарства, особено тези за ХИВ/СПИН, липсата на физически упражнения. Не бива да се пренебрегва и генетичната предразположеност (семейна история на заболяването).
Триглицеридите са химичната форма на повечето мазнини в тялото и в храната, която ядем
Когато се храним, тялото ни превръща мазнините в триглицериди – формата, в която тялото съхранява енергията за време, когато ще му потрябва. И после, когато се нуждае от енергия, триглицеридите се освобождават и изгарят подобно на гориво, осигурявайки ни нужната енергия. Ако са толкова важни, защо тогава се тревожим, когато в кръвта ни има много от тях? При някои хора техните нива са нормални, но при други, заради режима на хранене, медикаментите и поеманата храна, нивата на холестерол и триглицериди са по-високи, отколкото е необходимо на тялото. За нещастие в този случай по-голямото количество не е по-добре. Повишените равнища на холестерол и триглицериди са свързани със сърдечни заболявания, водещи до болка в областта на гърдите и сърдечен удар, запушени артерии и последващ удар в резултат на запушени артерии в главата и тила, панкреатит.
Как да контролираме нивата
Преди всичко контролирайте мазнините, които поемате. Всеки хранителен продукт, който си купувате, има етикет, на който пише колко мазнини, холестерол и т.н. се съдържат в една порция или даден грамаж. От мазнините, които ядете, старайте се да поглъщате само мононенаситени и полиненаситени мазнини (това ще разберете от етикета). Яжте точните количества мазнини. Създайте си балансиран, здравословен хранителен режим - един здравословен режим на хранене включва 5 или повече порции плодове и зеленчуци на ден. Ограничете сладките неща или други силно калорични храни – и внимателно избирайте какви мазнини и олио използвате. Откажете пушенето. То намалява вашите HDL, освен че е един допълнителен рисков фактор, водещ към сърдечни и белодробни заболявания и различни видове рак. Въпреки че експертите не са напълно сигурни по какъв начин алкохолът влияе на холестерола и триглицеридите, известно е, че не помага за намаляването на лошия холестерол и допринася за заболявания на черния дроб.