Британско изследване, цитирано от Би Би Си и в. "Индипендънт", показва, че хората с повече бенки по кожата си живеят по-дълго.
Общоприетото схващане е, че хората с много бенки по кожата имат малко по-голям риск да развият меланома. Изследване на учени от Отдела за изследване на близнаци към лондонския "Кингс колидж", в което са били проследени повече от 1800 близнаци, обаче показало, че хората с повече бенки имат по-дълги теломери, които са маркер на биологичното стареене.
Теломерите, които с възрастта се скъсяват, са вързопчета ДНК в края на хромозомите във всички клетки. Те подпомагат защитата, реплицирането и целостта на краищата на хромозомите.
Изследването, ръководено от Вероник Батай и публикувано в "Епидемиология на рака, биомаркери и профилактика", установи, че биологичната възраст на хора с над 100 бенки е 6-7 години по-малка, отколкото у хора с по-малко от 25 поради разликата в дължината на теломерите.
Освен това близнаците с по-дълги теломери запазват бенките си по-продължително време и по-бавно стареят.
Според Батай резултатите показват за пръв път, че големият брой бенки, които леко увеличават риска от рак на кожата, има предимството, че забавя стареенето. Това може да означава и по-малък брой заболявания, свързани с напреднала възраст като заболявания на сърцето или остеопороза.
Предстоят нови изследвания за откриване на гените, които определят броя на бенките, и на това дали тези гени изобщо забавят стареенето.
Бенките обикновено се появяват през детството или юношеството и с възрастта изчезват. Хората с бяла кожа имат средно 30 бенки, но някои могат да имат до 400. Причината за тези различия не е известна, както не е известна и функцията на бенките.
БТА