„Едно от най-важните послания, които трябва да достигнат до мъжете, до дамите в техния живот и до майките на момчета е, че е добре посещението при уролог да започне от ранна възраст, защото има социално значими заболявания, които засягат младите мъже. Едно от тях е ракът на тестисите, който засяга именно мъжете между 16-35 години, т.е. в най- активната им възраст.
След това започваме да говорим за традиционния скрининг за рак на простатата, като можем да определим, че той трябва да започне след навършване на 50 г. Важно е прегледът при уролог да се превърне в ежегоден навик. Изследванията, които трябва да се извършват не са много.
По отношение на рака на простатата се взима кръв и се следят показателите на туморния маркер - PSA. Мъжете се плашат от стария метод (ректално туширане), класическия преглед, който се правеше преди и от който силния пол категорично се стряска. Малко или много той се изтегли на заден план, така че вече не е рутинно изследване в практиката ни.“, споделя пред EuroNews д-р Адриан Попов, началник на Отделение по урология в АСК УМБАЛ Токуда.
Специалистът допълни, че напоследък все повече мъже посещават преглед при уролог.
„Не знам до каква степен това е самостоятелна инициатива или се дължи по-скоро на компаниите, в които работят, жените до тях, допълнителните здравни осигурявания и т.н. Важното е, че значимите заболявания, които ние следим, сред които е ракът на простатата, могат да бъдат „хванати“ много рано, особено със съвременните методи за диагностика, които ние използваме. Те могат да се диагностицират в съвсем начални стадии и да бъдат излекувани, стига скринингът да е започнал навреме.“, казва д-р Попов.
Ракът на простатата е заболяване при възрастните мъже, т.е. основно се установява в трета и четвърта фаза от живота. Колкото повече се удължава животът на един човек, толкова по-голям е рискът той да се сблъска с тази диагноза.
„Най- високият процент на рак на простата се наблюдава след 70-годишна възраст. Смята се, че близо 40% от мъжете на тези години имат някаква форма на ранен рак на простатата. При мъжете под 45 години, случаите на рак на простатата са много малко. Те са свързани с унаследяване.
Когато човек е генетично предразположен към тази болест, ние дефинираме генетичното предразположение като склонност, която се определя, ако поне двама от нашите роднини по мъжка линия са имали това заболяване. Тоест, ако човек иска да разбере дали е предразположен към тази болест, трябва да се обърне назад и да види баща си, дядо си, прадядо си – ако поне двама от тези роднини са имали болестта, значи и ние сме в риск и трябва да се изследваме по-рано.“, обясни още д-р Попов.
Когато говорим за рак на простатата може да се определи, че в ранните стадии заболяването може да бъде излекувано.
„В ранните етапи основно се използват локални методи на въздействие, тоест ние унищожаваме заболяването в самия орган. Тези методи биват две групи. Чрез хирургията ние отстраняваме цялата простатна жлеза, заедно със съдържащия се вътре процес. В тази насока имаме много сериозно технологично развитие през последните 20 години. Използваме множество миниинвазивни, безкръвни, методи.
Един от тях е роботизираната хирургия със системата Da Vinci Xi, която практикуваме в АСК УМБАЛ Токуда. В последните години тя навлезе все повече в България. Другата алтернатива са лъчетерапевтичните методи, които също претърпяха няколко еволюционни скока през последните 15 години.“, каза д-р Попов.
За случаите, в които простатния карцином се установява в по-късен етап, когато вече се е развил и дори се е разпространил в други органи и системи, също има какво да се направи, тъй като е налична лекарствена терапия, с която заболяването се потиска значително в част от случаите.