Външен ечемик
Появата му е съпътствана от болка, зачервяване и увеличаване чувствителността по края на клепача, в близост до ресниците на окото. Гнойното подуване причинява сълзене, много често придружено и от чувствителност към светлината, както и усещането, че има предмет в окото. Оформя се като подуто място, с жълтеникав кант заради наличието на гной. Когато абцесът се спука, болката намалява значително.
Вътрешен ечемик
Този случай се среща много по-рядко и е придружен от силна болка в повечето случай. Подутата част на окото е много силно изразена и когато се превърне в гноен абсцес, рядко се случва сам да се спука.
Това са двата вида ечемик – външният, върху лицето, най-често оформен до миглите, и вътрешния ечемик, който е по-дълбок.
Преди да започне лечение му, минават няколко дни, за да узрее, през това време е добре да се правят топли компреси през 10-15 мин. в продължение на 3-4 дни, съветват лекарите. Това винаги дава резултат.
Не трябва да се правят опити да се „изцежда”. Лекарите могат да предпишат крем или помада с антибиотици и против зачервяване, ако инфекцията и зачервяването са в по-тежки форми. Не трябва да се предписват антибиотици през устата, а само кремове, за да се третира мястото локално.
Ако и от това не мине, и симпомите на зачервяване и подуване се увеличават, то може да се наложи лека хирургична намеса. А след манипулацията ечемикът вече никога няма да се появи на същото място.
Съвети :
1. Пипайте очите си винаги с чисти ръце. Това важи особено за децата, които разтриват клепачите си често.
2. Внимавайте, защото често при алергични реакции децата имат сърбеж около миглите, както и това може да е един от признаците на диабет, ако не е диагностициран.
3. Ако не поддържате добра лична хигиена, след излекуването на ечемика, инфекцията може да се връща отново и отново.