Най-новите препоръки за това как да храним бебето



Най-новите препоръки за това как да храним бебето

Съветите са на Магдалена Пашова, един от най-популярните нутриционисти в България

В настоящата глава ви предлагам разнообразие от бързи и лесни за приготвяне рецепти, подходящи за бебета и прохождащи деца. Рецептите са дадени в няколко групи, включващи зеленчукови и плодови пюрета, яхнии със и без месо, каши и пастети, супи, десерти, напитки и храни за ядене с пръсти. Повечето рецепти с изключение на пюретата, характерни за първите седмици на захранването, са подходящи и могат да се приготвят в по-големи количества за цялото семейство. Приготвянето на бебешка храна не изисква точни мерки и теглилки, както например сладкарството. Грамажите, които посочвам в рецептите, са по-скоро ориентировъчни и не е задължително да разполагате с кухненска везна, за да ги изпълните. В много от рецептите използвам за измерване мерителна чаша и мерителни лъжици. Този метод на измерване не е напълно прецизен, но е по-бърз и удобен, а и както споменах, в ежедневното готвене не е необходимо да следвате стриктни грамажи. Стандартната мерителна чаша е с обем 250 мл, а мерителните лъжици обикновено се продават в комплект супена лъжица, чаена лъжица, ½ чаена и ¼ чаена лъжица. Такива можете да закупите от повечето магазини за домашни потреби. При изпълнението на рецептите може да замените някои продукти с други, ако не разполагате с едните или не сте ги въвели още в менюто на бебето. Бъдете експериментатори и не забравяйте, че най- важната съставка в приготвянето на бебешка храна е вашата майчина любов!

Бебешко къри с пиле (11+ месеца)
Детската храна не бива да е безвкусна. Добавянето на подправки отваря света на детето за нови вкусове и му помага да бъде по-експериментаторски настроено към храната.

• 150 гр пилешко филе
• 1 малка глава лук
• 1 жълта или червена чушка
• 100 гр тиква
• ¼ ч.л. пресен джинджифил, настърган (по желание)
• ½ ч.л. сладко къри
• ¾ чаша костен пилешки бульон
• ¾ чаша кокосово мляко
Нарежете всички зеленчуци и месото на дребни кубчета. На дъното на дълбок тиган разтопете малка бучка гхи. Добавете лука и чесъна и задушете за 1 – 2 минути. Прибавете месото и останалите зеленчуци и разбърквайте добре за още 2 минути. Изсипете в тигана подправките, бульона и кокосовото мляко, изчакайте да заври и оставете да къкри под похлупак 15 – 20 минути до готовност на месото.

Пъстра заешка яхния (9+ месеца)
Заешкото месо е лесносмилаемо от бебета, а в България не е трудно да се намери домашен заек. За ваше улеснение можете да закупите цял заек, да го сварите в подсолена вода и да разделите месото и бульона на 4 – 5 части, които да замразите и да използвате в различни супи и яхнии, подобни на тази:

• сварено месо от ¼ заек, нарязано на ситно
• 1 стрък праз лук
• 1 червена чушка
• 1 малка тиквичка
• 1 морков
• 8 – 10 шушулки зелен боб без лико
• 3 – 4 стръка прясна мащерка
• 1 – 2 дафинови листа
• 1 л костен бульон или вода (можете да използвате водата, в която е врял самият заек)

Почистете и нарежете всички зеленчуци на ситно. Сложете бульона заедно с подправките в подходяща тенджера на котлона. Изчакайте да заври и добавете зеленчуците. Намалете котлона и оставете да къкри 15 минути. Отстранете тенджерата от котлона, добавете месото и разбъркайте.

Преди сервиране отстранете мащерката и дафиновия лист. Яхнията е подходяща за цялото семейство. Ако решите да я използвате само за бебето, можете да я разпределите в няколко бурканчета и да я съхраните чрез метода на вакуумиране.

„Ризото“ с киноа и зеленчуци (7+ месеца)
Киноата е сред първите зърнени храни, които можете да предложете на бебето си. Тя е единственото растение, съдържащо аминокиселини за синтезиране на пълноценен протеин. Същата рецепта можете да приготвите с ориз басмати и с просо.

• 150 гр киноа
• 1 морков, нарязан на кубчета
• 4 с.л. грах (може замразен)
• 1 малка тиквичка, нарязана на кубчета
• 1 малка глава лук
• ¼ скилидка чесън
• 3 – 4 зрели домата, обелени и нарязани на кубчета

Сварете киноата за 15 минути във вода или бульон, като 10 минути преди края добавете граха.

Междувременно в дълбок тиган загрейте малка бучка гхи и задушете лука и чесъна за 1 – 2 минути. Добавете доматите, изчакайте соса да заври и оставете да къкри на тих огън за 10 минути. Добавете сварената киноа към соса и разбъркайте добре, преди да сервирате.

Фритата с тиквички (12+ месеца)
• 1 малка тиквичка
• 1 червена чушка
• 4 яйца
• 50 гр сирене
• 3 – 4 стръка магданоз

Настържете тиквичката, а чушката нарежете на ситно. Разбийте яйцата с вилица и смесете със зеленчуците, магданоза и натрошеното сирене.
Изсипете на дъното на намазана с гхи тавичка и запечете за 20 – 25 минути.
Фритата е подходяща за цялото семейство.

Още за книгата
Първият помощник в избора на храна за майката, бебето и прохождащото дете вече може да откриете с второ обновено и допълнено издание.

Правилното хранене е от съществено значение за здравето на всяка бременна жена, както и за новороденото. Първите стъпки в родителството обаче повдигат много въпроси: Кои са истинските и полезни храни сред многото хранителни продукти на пазара? От какви хранителни вещества се нуждае бебето? Кога и как да започнем със захранването? Как да приготвяме домашна храна на бебето, без това да ограничава времето ни с него?

На тези и много други въпроси, свързани с кърменето, захранването и избора на храна, дава отговор второто допълнено и преработено издание на „По-здрави бебета“ от един от най-популярните нутриционисти в България – Магдалена Пашова.
Споделяйки знанията си като специалист по хранене от Института по природосъобразно хранене в Канада и практическия си опит като майка в България, Магдалена предлага ценни съвети, които да помогнат на тепърва сблъскващите се с родителството майки и бащи.

60-те изпитани рецепти, които ще откриете в тази книга, разбиват много от митовете по отношение на храненето и здравето на детето и предлагат коренно различен подход към изграждането на основното бебешко меню.

„По-здрави бебета“ е книга, съобразена с официалните препоръки на Световната здравна организация (СЗО), Националният център за обществено здраве и анализи в България (НЦОЗА) и АПА, а първото ѝ издание спечели сърцата на хиляди български майки с толерантността, топлината и куража, които вдъхва.

Магдалена Пашова е възпитаник на канадския Институт по природосъобразно хранене (CSNN), посланик за България на движението Food Revolution, съосновател на фондация „За храната“ и активен блогър. Повече за нея може да видите в сайта ѝ www.magipashova.com

"Когато започнах да изучавам нутриционистика , все още не знаех, че това ще се превърне в моя професия и призвание. Осъзнавах значението на храната за здравето и бях объркана от огромното количество напълно противоречаща си информация за това кое е здравословно и кое не. Да консумирам ли месо, или не? А млечни продукти? Да закусвам или да не ям нищо до обяд? Да готвя или да ям само сурова храна?, пише авторката.

С партньора ми планирахме да имаме дете и исках да намеря отговора на тези и още много въпроси, преди да стана майка. Обучението ми в Канадския институт по холистично хранене (CSNN) промени много от разбиранията ми за храната и храненето, а промените, които осъществих в собствения си хранителен режим, ме направиха по-здрава и заредена с енергия откогато и да е било преди.

Започнах да практикувам активно професията си малко след раждането на дъщеря ми, вдъхновена от желанието да помогна на повече хора да открият ползите за здравето от пълноценното и балансирано хранене. Разработих специални програми за бъдещи родители, бременни жени, майки и малки деца, защото осъзнавах огромната нужда от информация за храненето през тези периоди, както и трудностите, с които се сблъскват младите родители днес.

Наръчник без който не можете
Реших да напиша тази книга, за да споделя опита си и да помогна на повече родители не просто да осъзнаят значението на храната за здравето на децата си, а и да им бъда полезна в избора на храна през ключовите първи две години от живота на детето им.
Книгата е посветена на храненето през първите две години не само защото те са основополагащи, а и защото през тези години ние, родителите, имаме най-пряко влияние, избирайки какво и как да ядат децата ни. По-късно се намесват други фактори и влияние, като институции (ясли и детски градини), общество (детски центрове и площадки), маркетинг на вредни детски храни, а и самото дете става по-самостоятелно в поведението и избора си на храна. Съвсем естествено подходът в храненето след втората година се променя и е тема на друга книга.

В Първата част на настоящата книга ще научите повече за това как храната влияе на детското здраве и защо изграждането на хранителни навици започва много преди детето да може да се храни самостоятелно. Ще научите какво означава истинска храна, и ще се запознаете с основните хранителни групи, от които се нуждаят децата, за да са по-здрави. Поотделно ще се спрем на времето, предхождащо раждането на детето, на значението на кърменето, на същинското захранване между 6 и 12 месеца, както и на храненето на прохождащото дете между 12 и 24 месеца. Последната глава на Първа част е посветена на холистичното отношение към детското здраве, включващо други значими фактори, като движение и игри, стрес, сън и почивка.

Втората част на книгата е с практическа насоченост. В нея ще откриете съвети за приготвяне на домашна храна за заети родители, насоки за подбора, пазаруването и приготвянето на основните групи храни и примерни рецепти, подходящи както за деца между 6 и 24 месеца, така и за цялото семейство. В края на Втора част ви предлагам примерна схема за захранване с информация за уменията за хранене, енергийните потребности, последователността на въвеждане на нови храни и примерно разпределение на дневните хранения за всеки от периодите 4 – 6 месеца, 7 – 8 месеца, 9 – 12 месеца и 12 – 24 месеца.

Първоначалното издание на книгата в края на 2014 г. беше посрещнато с голям интерес от младите родители, защото тя беше една от малкото на пазара и единствената от български автор, която говореше за необходимост от промяна и осъвременяване на остарелите практики при захранването, каквито са  водата със захар, ранното захранване с плодови сокове, попарата и прекаляването със зърнени храни за сметка на плодове, зеленчуци и полезни мазнини. Няколко тиража на книгата свършиха бързо и това само ни доказа колко важна е темата за родителите, които искат да взимат активни и информирани решения за захранването на бебето и за пълноценното хранене на семейството си.

Науката за хранене е една от динамично развиващите се съвременни науки, в която почти всяка година нови проучвания стават причина за осъвременяване на разбирания, насоки и препоръки. Всичко това се отнася и за периода на захранване. Към първоначалното издание на книгата разпространени бяха препоръките за късно захранване с храни алергени, както и за по-дълго предлагане на гладко пасирана храна на бебето. През последните години на база по-нови проучвания се наложи разбирането, че за намаляване риска от хранителни алергии е препоръчително храните алергени да бъдат въведени в малки количество преди навършване на годинка и по възможност в периода, когато бебето все още е кърмено, а за насърчаване на дъвкателните и говорните умения е добре в рамките на първите 12 месеца бебето да премине от течна храна (мляко) през гладко пасирана храна (пюрета и каши), гранулирана консистенция (едро смлени пюрета и каши) до храна на парченца, намачкана храна и храна за ядене с пръсти.



Всички статии в "За детето и неговите родители"

Всички статии в "За бебето (37)"







Още от "За бебето (37)"


Пет правила за безпроблемно захранване на бебето

При твърде ранно захранване има повишен риск от хранителни алергии и стомашно-чревни проблеми поради незрялост на стомашно-чревния тракт на бебето. ...още

Как да храним бебето - месец по месец?

Съветите са взети от учебника за подготовка на консултанти по кърмене, автори Ж. В. Цареградская и Е. М. Фатеева, рецензенти В. А. Таболин - ръководит ...още

Може ли да избегнем „биберонения” кариес?

Здравето на зъбките зависи от родителите! Ако родителите имат и поддържат здрави своите зъби, то те допринасят с това значително за здравето на зъбите ...още

Седем страхотни съвета за бебето в жегите

Горещото време е мъчително не само за възрастните, но и за бебето. Как да направим така, че да не го претопляме, но и да не го преохладим, предвид на ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email